BRUSEL, BRATISLAVA. Eurozóna si včera vydýchla. Euro sa posilnilo oproti doláru, grécke akcie stúpli a spotrebiteľská dôvera sa zvýšila po tom, ako sa lídri Európskej únie vo štvrtok večer dohodli na podmienkach pomoci pre zadlžené Grécko. Analytici však upozorňujú, že eurozóna nemá krízu za sebou.Predpokladané vysoké schodky rozpočtov v EÚ na rok 2010:
Vo štvrtok večer sa hlavy štátov eurozóny dohodli na tom, že ak nastane situácia, že Grécko nezoženie pôžičky na trhu, pomôžu mu z väčšej časti pôžičkami krajiny únie a asi tretinou prispeje Medzinárodný menový fond. Ten poskytne aj technické zázemie a odbornú expertízu.
Podmienky pôžičiek však nemajú byť výhodnejšie ako na trhu a musí sa na nich zhodnúť 16 krajín eurozóny vrátane Slovenska. Musí tiež ísť o poslednú možnosť.
Odložili štrajky
Veľkí dlžníci
Írsko : 11 %
Veľká Británia : 11 %
Slovensko: 6,3 %
Španielsko : 6,2 %
Francúzsko : 5,4 %
Grécko : 3,7 %
Zdroj: Európska komisia, TASR
Dohodu s úľavou privítali grécky premiér aj šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. „Dúfam, že trhy už budú konať podľa faktov a nie fikcie,“ povedal. Najväčší grécky odborový zväz včera reagoval tým, že odložil štrajky, ktoré krajinu v posledných dňoch paralyzovali.
„Je to veľmi dobrá dohoda, dáva záruky, ale pre krajiny v problémoch nedáva zlý príklad, že ľahko dostanú pomoc,“ hovorí Zsolt Darvas z ekonomického thinktanku Bruegel. Predseda Európskej centrálnej banky JeanClaude Trichet oznámil, že verí, že mechanizmus pomoci vôbec nebude nutné použiť.
Ekonóm Capital Economics v Londýne Jonathan Loynes však pre agentúru AP vyjadril obavy, že akýkoľvek rast hodnoty eura „môže byť len krátkodobý“ aj pre problémy v iných krajinách eurozóny. Okrem toho „pôžičky pre Grécko budú s vysokými úrokmi a krajina môže zostať v hlbokej recesii ešte roky“.
Ťažké obnovenie dôvery
Analytici upozorňujú, že pre stabilitu eurozóny je dôležité, ako dokáže Grécko uplatňovať prísne škrty v rozpočte. To čelí nielen 300miliardovému dlhu, ale aj strate dôvery po tom, ako Atény priznali, že roky falšovali štatistiky. Potrebuje si tento rok požičať 54 miliónov eur a už v apríli a máji musí splatiť úvery za zhruba 20 miliónov eur. Grécka vláda preto prijala balík úsporných opatrení – zmrazila rast dôchodkov, znížila platy v štátnej správe a zvýšila DPH a spotrebné dane na alkohol, tabak a pohonné látky. Podobný balík prijalo vo štvrtok Portugalsko, ktorému predtým znížila agentúra Fitch rating na AA–.
V problémoch vysokých schodkov rozpočtov a nízkej konkurencieschopnosti sú viaceré štáty eurozóny, medzi nimi hlavne Španielsko, Taliansko, Portugalsko či Írsko.