NEW YORK. Vlani ich odišlo z amerického bankového trhu 140.
Podľa analytikov súčasná kríza vytlačila malé a stredné americké úverové ústavy jednoznačne do skupiny porazených. Mnohí ich dlžníci zostali bez zamestnania a už nie sú schopní plniť si voči nim svoje záväzky. Bankrotujú aj ich firemní klienti.
Federálna americká vláda poskytla veľkým ústavom, okrem Lehman Brothers, prostriedky na prežitie krízy. Aj vďaka masívnej štátnej podpore sa veľkobanky dostali z akútneho existenčného ohrozenia a znovu vytvárajú miliardové zisky. Plynú však z rizikových investičných obchodov.
Malé a stredné banky, ktoré žijú z poskytovania klasických úverov, majú často väčšie straty než príjmy. Bankový výbor Kongresu nedávno vyjadril obavu, že situáciu ústavom môžu skomplikovať mnohé hypotéky, ktoré poskytli developérom. V mestách je čoraz viac administratívnych a obchodných komplexov, ktoré stoja prázdne, lebo do nich nemôžu získať klientov.
Podľa amerických údajov je ohrozená viac ako tretina z 8100 regionálnych bánk v krajine. FDIC sa teraz pokúša získať pre ne za investorov dôchodkové fondy. Tie spravujú viac ako dve miliardy USD (1,5 miliardy eur). Peniaze doteraz zhodnocovali prostredníctvom finančných investorov. FDIC chce dosiahnuť, aby sa fondy angažovali v malých bankách priamo a tým ich podporili.