Opozícia premiérovu milionársku daň označuje za propagandu. Ekonóm si myslí, že do rozpočtu veľa peňazí neprinesie. Ľudí bude odrádzať, aby zarábali viac. Alebo ju budú obchádzať.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) znova hovorí o milionárskej dani. Tentoraz by malo ísť naozaj o daň, ktorú budú platiť ľudia, zarábajúci v starej mene cez milión ročne. Prvá Ficova vláda totiž takzvanou milionárskou daňou postihla aj ľudí zo strednej triedy. Od roku 2007 ju platia tí, ktorí zarábajú v prepočte zhruba nad 550-tísíc korún (19,9-tisíca eur) hrubého ročne.
V utorok premiér po stretnutí s vedením Americkej obchodnej komory na Slovensku povedal, že „možno budeme hovoriť o progresivite pri dani z príjmu fyzických osôb“. O štyri dni na to už bol v Sobotných dialógoch SRo konkrétnejší, hoci stále nemá úplne jasnú predstavu, kto by milionársku daň mal platiť. Najprv povedal: „My hovoríme o sume, ktorá by sa mala pohybovať niekde nad 3- až 4-tisíc eur.“
O pár minút na to už hovoril o iných číslach, ktoré by chcel prediskutovať s budúcimi koaličnými partnermi, ak bude po voľbách zasa vo vláde. „Treba sa spýtať koaličných partnerov, či nie je spravodlivé, že ten, kto zarába 5- až 7-tísíc eur, by nemal platiť na dani viac ako ten, čo zarába 300, 400 alebo 500 eur,“ povedal Fico.
Koniec rovnej dane?
Podmienenú podporu pre svoju predstavu nachádza premiér u terajších koaličných partnerov, pri ktorých je však podľa prieskumov otázne, či sa dostanú do parlamentu. Šéf poslaneckého klubu SNS nedávno povedal, že chcú vedieť viac podrobností. Napríklad koho sa to dotkne a čo to rozpočtu prinesie. Strana je ochotná sa touto myšlienkou zaoberať. Poslanec HZDS Miroslav Kotian povedal, že s tým nemajú problém, no „v žiadnom prípade sa to nesmie dotknúť strednej vrstvy“.
Opozícia hovorí novej milionárskej dani jednoznačné nie. Poslanec SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že by to znamenalo zrušenie rovnej dane a investorom by sme do zahraničia vyslali negatívny signál. Považuje to len za politickú propagandu. „Fico trpí ideologickou obmedzenosťou a odbornou nespôsobilosťou. To je typický príklad. Chce sa zapáčiť väčšine tým, že tvrdí, že chce zdaniť najbohatšiu menšinu,“ vraví Mikloš.
Podľa podpredsedu KDH Antona Marcinčina sú čiastkové zmeny v daniach zbytočné. „Na daňovo–odvodový systém sa treba pozrieť ako na celok, tak, aby stimuloval zamestnanosť,“ povedal Marcinčin.
Kusý: Je to čistý populizmus
Ekonóm UniCredit Bank Dávid Dereník upozorňuje, že Ficova daň, ako ju navrhuje, by rozpočtu príliš veľa nových peňazí z daní nepriniesla. Príjmy rozpočtu by nezvýšila ani o pol percenta. Platy, o ktorých hovoril premiér v súvislosti so zamýšľanou milionárskou daňou, poberá u nás asi len jedno percento zarábajúcich.
„Príjmy, ktoré by z toho plynuli do verejných financií, budú pravdepodobne zanedbateľné,“ povedal Dereník. Upozorňuje, že s takouto daňou prichádza aj riziko, že ľudia ju začnú obchádzať, prípadne ich to bude demotivovať, aby zarábali viac.
Exminister financií Mikloš má podobný názor: „Ľudia, ktorí zarábajú viac, majú možnosť unikať tejto dani cez právnické osoby.“ Môžu si napríklad nechať vyplácať odmeny cez podiely na zisku, z čoho sa navyše neplatia ani odvody. To by vzalo peniaze Sociálnej poisťovni, ktorá vyberá od ľudí odvody na dôchodky. No tá už pre krízu prichádza o stovky miliónov eur.
To, čo si mnohí ekonómovia myslia, ale nechcú to nahlas hovoriť, povedal o Ficovej dani politológ Miroslav Kusý. „Je to čistý populizmus, ktorý sociálni demokrati vyťahujú vždy pred voľbami, aby sa zapáčili voličom.“
Firmám Fico dane zvyšovať nechce.
Ako SMER-SD plní sľub zrušiť rovnú daň
Čo sľúbili: Pri dani z príjmov fyzických osôb SMER navrhuje zaviesť progresívne zdaňovanie, ktorého výsledkom bude zníženie daní pre ľudí s nízkymi a priemernými príjmami, resp. pre strednú vrstvu a zvýšenie pre ľudí s vysoko nadštandardnými príjmami (...).
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zníženie priamych daní a zjednodušenie daňového systému prispelo k rastu životnej úrovne na Slovensku, keď zviditeľnilo našu krajinu v zahraničí a pomohlo prilákať zahraničných investorov.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Jednotná (rovná) sadzba dane z príjmu ostala zachovaná na úrovni 19%. Vláda však zaviedla tzv. milionársku daň, ktorá spočíva v postupnom znižovaní, resp. zrušení nezdaniteľného minima pre ľudí s hrubou mzdou od 1577 eur vyššie. Pre dotknuté osoby sa tak mierne zvýšila daň z príjmu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub znovu zaviesť daň z dividend
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak podnikateľské subjekty a finančný sektor s obrovskými ziskami a nízkymi daňami z príjmu nemusia platiť daň z dividend? (...) SMER - sociálna demokracia zavedie efektívne použiteľnú a proinvestičnú daň z dividend.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zrušenie dane z dividend je totiž ako súčasť daňovej reformy jedným z dôležitých dôvodov prílevu investorov do našej krajiny. Znovuzavedenie tejto dane by navyše zaťažilo najviac domácich malých a stredných podnikateľov, keďže zahraniční investori by v rámci EÚ vyviezli dividendy do svojej krajiny a zdanili ich až tam.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Daň z dividend vláda znovu nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub zaviesť vyššie dane pre monopoly a banky
Čo sľúbili: SMER navrhuje zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25% na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zdanenie vybraných spoločností by si pravdepodobne odniesli ľudia, keďže dané firmy by pravdepodobne zdvihli ceny. Selektívne zdanenie by tiež pravdepodobne nebolo v súlade s legislatívou EÚ.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Žiadne špeciálne zdanenie na banky a monopoly vláda nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.