Premiér povedal, že peniaze na sociálne podniky dá z rozpočtu. Ak Brusel povie, že konkurovali iným.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) pripustil, že ak Brusel potvrdí, že nám peniaze na fungovanie pilotných sociálnych podnikov nepreplatí za hrubé porušovanie zákonov a podvodov, vyvodí voči ministerke práce Viere Tomanovej (Smer) politickú zodpovednosť.
„Ak nastane prípad, že Európska komisia nám povie, že nemôžete toto v tých sociálnych podnikoch robiť, lebo to konkuruje nejakému inému podniku a porušuje to pravidlá hospodárskej súťaže, nevidím v tom žiadny problém,“ povedal v Slovenskom rozhlase.
„Keď komisia povie, že na túto činnosť, kde vytvárame pracovné miesta, nám peniaze nedá, tak to zaplatíme zo štátneho rozpočtu, ale tie pracovné miesta už existujú a peniaze, ktoré by sme inak mali z fondov EÚ, použijeme na iné projekty,“ dodal.
Sociálne podniky vznikli podľa neho preto, aby vytvárali miesta a bojovali s nezamestnanosťou. Tomanovej sociálne podniky vytvorili asi 350 miest. Podľa médií však likvidovali konkurenciu, ktorej zamestnanci prišli o prácu. Zamestnávali aj bývalých pracovníkov spriaznených firiem.
Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia
Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".
Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet, Turský a Štefanov. S výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka a Štefanova dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zlepšiť podmienky pre podnikanie
Čo sľúbili: Vláda SR zlepší podmienky pre rozvoj všetkých foriem podnikania (...) (Vláda si kladie za cieľ) garantovať stabilitu a predvídateľnosť podnikateľského prostredia.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Kvalitnejšie podnikateľské prostredie vedie k vyššiemu hospodárskemu rastu, vyššej zamestnanosti a životnej úrovni v celej krajine.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prijatím eura od 1. januára 2009 vláda prispela k stabilite a predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Vo svetových i domácich rebríčkoch sa však situácia skôr zhoršuje. Slovensko si oproti roku 2005 pohoršilo v hodnoteniach Doing Business Svetovej Banky, Indexu konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, Indexu ekonomickej slobody World Heritage Foundation i slovenského Indexu podnikateľského prostredia.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.