Väčšina z bánk, ktoré poskytujú u nás úvery na bývanie, znižovala v marci úročenie hypoték. Nie však radikálne. Niektorí ekonómovia si myslia, že banky majú priestor ešte na ich výraznejšie zníženie.
BRATISLAVA. Ešte donedávna banky sprísňovali podmienky na hypotéky. Všetko pre krízu. Situácia sa však začína otáčať. Banky sa vracajú k 100percentným hypotékam a znižujú úroky, aj keď kríza neodznela.
Úročenie hypoték pri niektorých viazanostiach znížilo v marci šesť bánk. Okrem Slovenskej sporiteľne šla dole s úrokmi aj ČSOB, UniCredit Bank, Volksbank, minulý týždeň aj Tatra banka a OTP.
Priestor na zníženie úrokov banky ešte majú
Banky znižujú sadzby najmä pri kratších fixáciách, ČSOB upravila úroky smerom nadol pri všetkých viazanostiach. Nedá sa však hovoriť o radikálnom zlacnení hypoúverov. Banky ubrali z úrokov najčastejšie 0,1 až 0,2 percentuálneho bodu.
Analytik Symsite Research Vladimír Dohnal tvrdí, že bankám zostáva stále veľký priestor na to, aby z úročenia hypoték ešte ubrali. „Keď ešte trochu znížia svoju maržu, stále budú ziskové," hovorí.
Myslí si to aj analytik portálu financnahitparada.sk Maroš Ovčarik: „Som presvedčený o tom, že ešte môžu ubrať zo svojich marží." Naznačujú to aj sadzby na novoposkytnuté úvery na kúpu nehnuteľnosti v januári 2010.
Kým naše banky dali v januári pri viazanosti úroku jeden až päť rokov v priemere sadzbu na úvery na bývanie 5,58 percenta, banky v eurozóne poskytli hypotéky v priemere za 3,93 percenta ročne. Podľa prepočtu Dohnala je pri hypotéke 100-tisíc eur na 20 rokov a napríklad 5-ročnej fixácii sadzby rozdiel v mesačnej splátke až 200 eur.
„Ekonomické fundamenty na Slovensku nie sú o toľko horšie ako v eurozóne, aby odôvodňovali takýto veľký rozdiel. Rozdiel je evidentne spôsobený ochotou Slovákov brať si hypotéky v troch najväčších bankách, napriek konkurencii často lacnejších menších bánk," myslí si Dohnal.
Na pokles úrokov tlačí najmä konkurencia
Viaceré banky vo svojich analýzach už skôr prezradili, že čakajú obrat na realitnom trhu. „Pri úprave maximálnej výšky hypotekárnych úverov sme vychádzali najmä zo zreálnenia cien na realitnom trhu," povedala nedávno Ľubica Foltánová z VÚB. Ceny niektorých bytov by už podľa viacerých bánk nemali padať. Inak povedané, hodnota založenej nehnuteľnosti v ich prospech by sa už v budúcnosti nemusela znižovať. Preto sa opäť osmelili ponúkať úvery v plnej výške hodnoty založenej nehnuteľnosti.
Úrokové sadzby na medzibankovom trhu, ktoré ovplyvňujú úročenie hypoték, dole veľmi nešli. „Ak banky znižovali úročenie hypoték, tak to nebolo pre vývoj sadzieb na medzibankovom trhu. Skôr je to konkurenčný boj," myslí si analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Banky sa podľa Ovčarika snažia cez nižšie úroky prilákať bonitných klientov a dať im úvery, ktoré sú z pohľadu bánk relatívne bezpečné. Banky však znižujú aj úročenie vkladov, najmä krátkodobých. Klientov chcú nalákať najmä na dvoj- až štvorročné sporiace produkty. Tie na rozdiel od minulosti majú v ponukách už všetky banky.