Možné postihy
Ak podá priznanie po 31. marci:
minimálna pokuta pre fyzickú osobu je 33, 19 eura,
minimálna pokuta pre firmu je 66,38 eura,
najviac môže daňový úrad vyrubiť 16 596, 95 eura.
BRATISLAVA. Ak ste predpokladali, že daňové priznanie stihnete na poslednú chvíľu cez internet, ste na omyle. Webová stránka daňového úradu skolabovala a zlepšenie sa nečrtá.
„Naša stránka narazila na určité technické hranice z dôvodu vysokého počtu používateľov. Nestíha," povedala zástupkyňa hovorcu Daňového riaditeľstva Beata Uhrínová. Situáciu podľa nej momentálne úrad nevie riešiť, vyžadovalo by si to úplne novú „architektúru stránky".
Systém už padol
Čo majú ľudia urobiť? „Určite musia využiť tie možnosti, ktoré boli pred piatimi až šiestimi rokmi," povedala Uhrínová. Kto sa chce poistiť, aby priznanie podal včas, bude si musieť vystáť rad na pošte alebo priamo na daňovom úrade. Tlačenica bude zrejme veľká. „K 25. marcu podalo necelých 50 percent daňovníkov daňové priznanie," povedala Uhrínová.
Daňové úrady nebudú robiť výnimky pre tých, ktorí by nestihli priznať dane pre problémy daňového portálu. Ak nepodajú daňové priznanie včas, zaplatia fyzické osoby najmenej 33,19 eura, firmy 66,38 eura. Najvyššia pokuta je pre obe skupiny 16 596,95 eura.
Problémy s webom nie sú pre úrad novinkou. Čitatelia nám ich hlásia posledných pár týždňov. Štátny web však zlyhal už v januári, keď firmy začali podávať povinne elektronické výkazy k DPH.
Na daňový portál sa ich nahrnulo priveľa a ten padol. Viaceré firmy sa nestihli zúčtovať s daňovým úradom včas. Pokuty však neplatili, keďže zákon ani neumožňoval, aby DPH riešili inak než cez web.
Starý systém potrebuje mesiace
Paradoxne, v pondelok boli od webu odstrihnutí aj samotní daňoví úradníci. Tí by v dnešných dňoch mali aktívne radiť daňovým poplatníkom aj cez internet, ako si tlačivá správne vyplniť. Nešlo to.
Kto zavinil kolaps webu, ťažko povedať. Daňové riaditeľstvo ukazuje na dodávateľa. Podalo reklamáciu.
Tú eviduje košický Novitech. Jej konateľ Peter Birčák hovorí, že firma má na starosti len funkčnosť systému.
Napríklad to, že sa tlačivá dajú vyplňovať. Kapacitu, čiže to, koľko ľudí naraz sa môže na stránku dostať a vypĺňať si daňové priznania, má podľa neho na starosti firma IBM.
„Od roku 2007 Daňové riaditeľstvo upozorňujeme na neprijateľný stav na portáli daňovej správy," povedal Birčák. Systém sa totiž budoval už v rokoch 2003 až 2005.
„Každému je jasné, kde sa vtedy nachádzala elektronizácia štátnej správy," povedal Birčák. Novitech za štátny portál zinkasoval podľa jeho slov 2,5 milióna eur.
Daňové riaditeľstvo však IBM nespomína. Hovorí len o „spoločnostiach Novitechu". Tie podľa hovorcu riaditeľstva Miroslava Dobáka zinkasovali za portál dokopy už vyše 48 miliónov eur.
Koľko dostalo IBM, nie je jasné. Získať odpovede z IT firmy sa nám do uzávierky nepodarilo. Isté je, že kapacitný problém daňového webu nie je jednoducho riešiteľná záležitosť. Podľa Birčáka potrvá zmena asi šesť až deväť mesiacov, ťažko odhadnúť cenu.
Ministerstvo financií, ktorému by výber daní mali najviac ležať na srdci, necháva problém na Daňovom riaditeľstve.
„Je to nepríjemné, ale budú to musieť čo najrýchlejšie vyriešiť," odkázal daňovému hovorca rezortu Miroslav Šmál. Šéfom daňovníkov je bývalý tieňový minister financií Smeru Igor Šulaj.
Ako SMER-SD plní sľub podporovať informatizáciu a elektronickú komunikáciu
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať zmenu výuky a vybavenie základných, odborných a stredných škôl výpočtovou technikou, ktorá umožní dosiahnutie úplnej počítačovej gramotnosti pedagógov, žiakov a študentov. (...) SMER - sociálna demokracia zriadi vo verejne prístupných štátnych inštitúciách (knižnice, nemocnice, daňové úrady, sociálne poisťovne, úrady práce a pod.) bezplatné prístupové miesta pre elektronickú komunikáciu s verejnou správou.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Informatizácia a rozvoj elektronickej komunikácie uľahčia ľuďom i firmám styk s verejnou správou, tiež pomôžu rozvíjať vzdelanosť obyvateľstva. Prispejú tak k zvýšeniu životnej úrovne.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda schválila niekoľko strategických dokumentov, reálne zlepšenie však nenastalo. Európske štatistiky dokazujú, že prístup k internetu ľudí na Slovensku sa nezlepšuje, v roku 2008 sme klesli v rámci EÚ na historicky najhoršie, 25. miesto. V rozvoji e-governmentu Slovensko v roku 2007 dosiahlo 24. na miesto. V septembri 2009 minister školstva Mikolaj oznámil, že vďaka eurofondom dostane zhruba 3-tisíc škôl novú výpočtovú techniku za takmer 22 mil. eur.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.