BRATISLAVA. Malo by ísť o približne 150 tis. osôb vo veku nad 80 rokov. Na tlačovej besede o tom informoval podpredseda strany Ivan Švejna. Zákon o sociálnom poistení od začiatku roka 2004 podľa neho vytvoril rôzne skupiny starodôchodcov, pričom súčasným penzistom vo veku nad 80 rokov sa "najviac ublížilo".
Ako pokračoval Švejna, strana bude tiež presadzovať zmenu systému valorizácie dôchodkov. V súčasnosti sa dôchodky upravujú každoročne smerom nahor o percento, ktoré je priemerom medzi medziročným rastom cien a medziročným rastom priemernej mzdy na Slovensku. Podľa návrhu strany Most-Híd by sa penzie zvyšovali v závislosti od medziročného rastu cien a pevnou čiastkou, ktorá nahradí doterajší vianočný príspevok. "Každý dôchodca má len jeden žalúdok a to by vyjadrovalo tú pevnú čiastku," objasnil Švejna. Pevná čiastka by pritom zohľadňovala to, koľko rokov penzista počas ekonomicky aktívneho života odpracoval.
Ďalším opatrením strany Most-Híd v oblasti sociálneho poistenia je poskytovanie vdovského a vdoveckého dôchodku aj rozvedeným pozostalým po bývalých manželoch, resp. manželkách. Súčasná právna úprava totiž neumožňuje priznávať vdovské dôchodky rozvedeným manželkám, resp. vdovecké penzie rozvedeným manželom. Zámerom strany je, aby najmä ženy, ktoré sa na starostlivosti o deti najviac podieľali a po rozvode im aj zvyčajne boli deti zverené do výchovy, mali za starostlivosť o deti čiastočnú finančnú kompenzáciu. Obdobie materstva sa totiž podľa strany negatívne prejavuje aj na budúcej výške starobného dôchodku ženy.
Strana bude tiež podľa Švejnu presadzovať adresnejšie poskytovanie predčasného starobného dôchodku. Ten by bol riešením len pre tú skupinu osôb, ktoré sú už dlhší čas nezamestnané, odpracovali najmenej 25 rokov a do dôchodku im chýbajú najviac štyri roky. V súčasnosti je predčasný starobný dôchodok dostupný pre tých ľudí, ktorým do dosiahnutia dôchodkového veku chýbajú najviac dva roky, získali najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, čo je v súčasnosti približne 222,2 eura.
Ako vláda plní sľub zmierňovať rozdiely medzi staro- a novodôchodcami
Čo sľúbili: Vláda bude popri valorizácii riešiť zmierňovanie rozdielov medzi tzv. starodôchodcami a dôchodcami, ktorým bol dôchodok vymeraný podľa nového zákona o sociálnom poistení.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Je správne odstrániť tie rozdiely vo výške dôchodkov, ktoré neodrážajú zásluhy dôchodcov, ale sú len dôsledkom zmeny vo výpočte.
Aká je realita? Sľub bol čiastočne splnený. Zákon upravujúci prepočet dôchodkov pripravila a schválila ešte predošlá vláda. Nová vláda ho v roku 2007 realizovala, keď Sociálna poisťovňa prepočítala a zvýšila dôchodky zhruba 80-tisíc starodôchodcom. K ďalšiemu zmierňovaniu rozdielov medzi staro- a novodôchodcami však už nedošlo.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.