BRATISLAVA. Konkurzné konanie sa malo uľahčiť a zjednodušiť. To mal byť cieľ novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii. V marci ju schválil parlament. Zároveň ňou však vytvoril priestor pre špekulácie. Hovoria to nielen kritici zákona, ale od včera aj prezident Ivan Gašparovič.
To bol aj jeden z dôvodov, prečo zákon nepodpísal a vrátil ho na opätovné prerokovanie poslancom. V tomto volebnom období to však už pravdepodobne nestihnú. Jediná schôdza, ktorá je ešte v pláne, bude v máji.
Prezidentove
výhrady k novele chýba v nej datovanie prihlášky veriteľa, v návrhu je nejednotná definícia predĺženia, nesúhlasí s predĺžením lehoty na plnenie povinnosti správcu z 30 na 90 dní, vytýka zrušenie povinnosti úradného overenia pravosť podpisu člena veriteľského výboru na plnomocenstve, nepozdáva sa mu započítavanie pracovných dní do lehôt, novele zákona vytýka
nezrozumiteľnosť a nejasnosť. Zdroj: vyhlásenie prezidenta
Ide o záverečnú schôdzu a je veľmi pravdepodobné, že sa už o zákonoch rokovať nebude. O novele by sa tak rozhodlo až po voľbách.
Prezident: Dáva priestor na špekulácie Gašparovič má k novele viacero výhrad. Medzi nimi zdôrazňuje nejednoznačnosť, nejasnosť či možnosť špekulácií.
Prekáža mu napríklad aj kritizovaná časť zákona, ktorá umožňuje, aby veriteľ dal návrh na konkurz pri podniku, u ktorého sa dá odôvodnene predpokladať platobná neschopnosť.
Stačí, aby mal podnik podľa poslednej ročnej závierky viac záväzkov ako majetku a veriteľ môže dať návrh na konkurz. Firma pritom môže byť v skutočnosti platobne schopná. „To môže vytvárať priestor na špekulatívne návrhy veriteľov na vyhlásenie konkurzu," píše prezident.
S jeho námietkou súhlasí aj právnik Dávid Štefanka. „Stačí si predstaviť začínajúceho podnikateľa, ktorý si na začiatok vezme úvery. Podľa novely by bol takýto podnikateľ už v predlžení, a to aj keby riadne úvery splácal."
Taký podnik by veritelia mohli navrhnúť do konkurzu. Tým by sa otváral priestor konkurzným mafiám. Prezidentove pripomienky podľa Štefanku „môžu napomôcť zlepšeniu zákona."
Chváli aj opozícia Gašparovičove pripomienky pochválil aj právnik Radoslav Procházka z KDH.
„Ak poslanci námietkam vyhovejú, pomôžu tým nielen sami sebe, ale aj prostrediu, ktoré sa rozhodli regulovať," povedal. Návrh totiž podľa neho môže regulovať konkurzy a reštrukturalizáciu „potenciálne rizikovým spôsobom".
Novela mala priniesť aj silnejšie postavenie pre veriteľov. Zákon tiež upravuje lehoty v súvislosti s procesom konkurzu. Ani tie sa prezidentovi nepáčia.
Za cieľ si poslanci pri novele dali aj posilnenie reštrukturalizácie: aby firmy aktívnejšie využívali ochranu pred veriteľmi. To sa im však podľa Štefanku nepodarilo. „Navrhované zmeny nie sú také výrazné, že pomôžu súčasný stav zmeniť."