V reálnej politike sa podľa politológa správa tak, aby si nepohneval zahraničných investorov a podnikateľov i vo vlastnej strane.
BRATISLAVA. Diera vo verejnom rozpočte môže byť tento rok vyššia, ako si vláda naplánovala. Z posledných predpovedí ministerstva financií vyplýva, že zamestnanosť aj zárobky ľudí sa budú tento rok vyvíjať horšie, ako sa čakalo ešte vlani pri schvaľovaní rozpočtu.
Zamestnanosť má klesnúť o 1,5 percenta, no rozpočet počíta s rastom o 0,2 percenta. Platy u nás nestúpnu o 3,4 percenta, ako čaká rozpočet, ale len o 1,6 percenta.
Podľa ekonómov sa nedá vylúčiť, že z daní a odvodov získa vláda menej, ako plánovala a mala by sa intenzívnejšie zamýšľať nad tým, ako prehlbujúcu sa dieru v rozpočte znížiť. Bez dodatočných opatrení sľub znížiť deficit rozpočtu zo 6,3 na 5,5 percenta HDP vláda podľa ekonóma inštitútu Mesa 10 Jána Marušinca nedodrží.
„Nová vláda pôjde zrejme cestou kombinácie zvyšovania daní a znižovania výdavkov," povedal.
Dve tváre
Premiér Robert Fico minulý týždeň prezradil, že uvažuje o novej milionárskej dani, ktorú by mali platiť ľudia s platom nad tritisíc eur mesačne. Okrem novej milionárskej dane zvykne premiér spomínať aj daň z dividend.
Naposledy pred vyše pol rokom v relácii Lampa v TV Joj. No zostalo len pri slovách. Napriek tomu, že bola nosnou časťou predvolebného programu Smeru, Ficova vláda ju nepresadila.
„Za antisociálne považuje Smer zrušenie európsky štandardnej dane z dividend," tvrdil Smer v programe z roku 2006.
Fico podľa politológa Grigorija Mesežnikova hrá na dve strany, čo je aj dôvod, prečo sa k zdaneniu dividend neodhodlal.
„Je politikom dvoch tvárí. Prvá je obrátená k voličom a tam boduje rétorika, sľuby, jednoduchšie posolstvá, vytváranie imidžu sociálneho politika, ktorý bojuje za záujmy jednoduchých ľudí a proti bohatým," myslí si Mesežnikov.
Druhá tvár je nasmerovaná k podnikateľskej komunite a k zahraničiu. „Tá je racionálna," tvrdí Mesežnikov s tým, že premiér si uvedomuje, že keby všetky sľuby začal plniť, môže sa skomplikovať ekonomická situácia a vyťaží z toho menej.
Navyše by narazil na silný odpor vo vlastnej strane. Daňou z dividend by mohol napríklad skomplikovať situáciu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a ministrovi financií Jánovi Počiatkovi (obaja Smer).
Obaja v majetkových priznaniach uviedli za rok 2008 mnohomiliónové príjmy. Počiatek zarobil takmer 30 miliónov korún a Kaliňák vyše osem. Keďže politici nemôžu podnikať, dá sa predpokladať, že zarábali najmä z výnosov firiem, ktoré vlastnia, alebo z predaja majetku.
Blok v strane
„Daň z dividend by sa nestretla s pochopením ani u podnikateľov, ktorí podporujú Smer. Pozícia týchto ľudí je silná, aby dokázali nesúhlas premeniť do praktických rozhodnutí v strane a zablokovať to, s čím nesúhlasia," povedal Mesežnikov.
Aj ekonóm Marušinec si myslí, že u Fica prevládol racionálny názor, že zavedenie dane by mu v rozpočte nevynieslo veľa peňazí, no mohlo by to poškodiť imidž krajiny. „Pre Slovensko je veľkou marketingovou zbraňou, že daňový systém je atraktívny pre zahraničných investorov."
Zdanením dividend by Fico viac stratil, ako by získal. Výnos z dane by bol veľmi otázny. Ľudia, ktorí majú veľké peniaze, robia daňové optimalizácie v daňových rajoch.
Úvahy o progresivite dane z príjmu či zdanení dividend považuje politológ Juraj Marušiak za legitímne, no „je prekvapujúce, že tieto témy otvára Fico iba pred voľbami". Ficova daňová politika má podľa neho málo spoločného s prístupmi, ktoré uplatňuje väčšina sociálno-demokratických strán vo vyspelých štátoch EÚ.
Ticho o daniach z majetku
Daň z dividend ani milionárska do rozpočtu veľa peňazí neprinesú. Marušinec odporúča premiérovi, aby sa pozrel na iné dane, ak chce zlepšiť rozpočet.
Napríklad majetkové, ktoré sú u nás oveľa nižšie ako v iných štátoch únie: „Keď už zvyšovať dane, tak viac daní by mali platiť majetnejší ľudia, ktorí vlastnia drahé nehnuteľnosti či autá," povedal Marušinec.
To by však tiež mohlo naraziť na odpor v Smere. Niektorí ministri a mecenáši Smeru majú totiž majetky za milióny eur.
Fico na otázku, prečo sa dane z dividend vzdal, nereagoval. Cez svoj tlačový odbor poslal len nasledovný odkaz: „Váš denník je čisto protivládny, čo predseda vlády rešpektuje. Nebude však rešpektovať prekrúcanie jeho stanovísk, úmyselné zmeny zmyslu jeho odpovedí a ich zneužívanie na škandalizáciu.
Ako SMER-SD plní sľub znovu zaviesť daň z dividend
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak podnikateľské subjekty a finančný sektor s obrovskými ziskami a nízkymi daňami z príjmu nemusia platiť daň z dividend? (...) SMER - sociálna demokracia zavedie efektívne použiteľnú a proinvestičnú daň z dividend.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zrušenie dane z dividend je totiž ako súčasť daňovej reformy jedným z dôležitých dôvodov prílevu investorov do našej krajiny. Znovuzavedenie tejto dane by navyše zaťažilo najviac domácich malých a stredných podnikateľov, keďže zahraniční investori by v rámci EÚ vyviezli dividendy do svojej krajiny a zdanili ich až tam.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Daň z dividend vláda znovu nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub zrušiť rovnú daň
Čo sľúbili: Pri dani z príjmov fyzických osôb SMER navrhuje zaviesť progresívne zdaňovanie, ktorého výsledkom bude zníženie daní pre ľudí s nízkymi a priemernými príjmami, resp. pre strednú vrstvu a zvýšenie pre ľudí s vysoko nadštandardnými príjmami (...).
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zníženie priamych daní a zjednodušenie daňového systému prispelo k rastu životnej úrovne na Slovensku, keď zviditeľnilo našu krajinu v zahraničí a pomohlo prilákať zahraničných investorov.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Jednotná (rovná) sadzba dane z príjmu ostala zachovaná na úrovni 19%. Vláda však zaviedla tzv. milionársku daň, ktorá spočíva v postupnom znižovaní, resp. zrušení nezdaniteľného minima pre ľudí s hrubou mzdou od 1577 eur vyššie. Pre dotknuté osoby sa tak mierne zvýšila daň z príjmu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub zaviesť vyššie dane pre monopoly a banky
Čo sľúbili: SMER navrhuje zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25% na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zdanenie vybraných spoločností by si pravdepodobne odniesli ľudia, keďže dané firmy by pravdepodobne zdvihli ceny. Selektívne zdanenie by tiež pravdepodobne nebolo v súlade s legislatívou EÚ.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Žiadne špeciálne zdanenie na banky a monopoly vláda nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.