ASTANA. Kazachstan je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča pre Slovensko strategickým partnerom v Strednej Ázii, a to najmä v dodávkach ropy. Ich objem totiž neustále narastá. Najnovšie čísla hovoria, že dodávky čierneho zlata cez ruský ropovod Družba dosahujú ročne 3,1 milióna ton.
"Nemáme sporné otázky, skôr hľadáme priestor ako rozšíriť našu obchodnú spoluprácu," konštatoval slovenský prezident po rokovaní so svojím kazašským kolegom Nursultanom Abiševičom Nazarbajevom počas oficiálnej návštevy stredoázijskej krajiny. Zaujímavou oblasťou je podľa neho okrem energetiky či stavebníctva aj zdravotná turistika. Nielen prilákanie Kazachov do slovenských kúpeľov, ale aj investícií na ich rozvoj.
Najväčší partner v EÚ
Podľa Nazarbajeva sa pozitívne vyvíja celkový obrat medzi krajinami, ktorý od roku 2003 zrástol o 10 %. Verí však, že sa zvýši. "Slovensko je najväčším partnerom Kazachstanu v Európskej únii," zdôraznil. Pre SR je podľa neho veľmi dôležitá energetická spolupráca. Obchod sa však momentálne rozvíja aj v strojárstve, metalurgii, či v školstve a zdravotníctva. Na Slovensko sa chodia učiť kazašskí vojaci či lekári praxovať do nemocníc.
Nazarbajev podotkol, že aktuálne v Kazachstane funguje 17 spoločných podnikov. Slovensko chce ich počet ešte zvýšiť. Ide najmä o oblasti stavebníctva, dopravy či výroby osobných železničných vagónov a prímestských električiek.
Kazachstan totiž v minulosti intenzívne staval cesty aj budovy. Kríza ho však v roku 2007 zabrzdila, a tak je v hlavnom meste Astana momentálne približne 90 % rozostavaných budov.
Cesty tu chce stavať napríklad firma Váhostav. Má ísť o diaľnicu medzi Almatou a Chordosom s dĺžkou až 301 km. Z tohto dôvodu bol v hlavnom meste Kazachstanu založený podnik Dopravoprojekt KZ Astana. Výstavba cesty ba sa mala realizovať cez projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP).
Veľké zásoby ropy
Stredoázijská krajina je pre SR dôležitým partnerom v oblasti energií, prevažne ropy. Na Slovensku ju distribuuje cez ropovod Družba. Krajina má veľké zásoby čierneho zlata, čo jej prináša 15. miesto vo svetovom rebríčku. Kazachstan by chcel v budúcnosti vyvážať do SR aj iné prírodné suroviny.
Obchodná spolupráca medzi krajinami podľa slovenských štatistík klesá. Kazašské čísla sú pozitívne, pretože zahŕňajú navyše aj vývoz ropy do SR cez Rusko. Export podľa rezortu hospodárstva predstavoval v roku 2007 celkovo 54,6 milióna eur, v minulom roku to však bolo 25,3 milióna eur. Import sa znížil z 24,9 milióna eur v roku 2007 na 4,9 milióna eur v roku 2009.
Kazachstan môže zdvojnásobiť dodávky ropy na Slovensko
ASTANA. Kazachstan by mohol v tomto roku zdvojnásobiť dodávky ropy na Slovensko na úroveň 6 mil. ton, povedal v utorok kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. "Dodávky ropy z Kazachstanu na Slovensko vlani boli v objeme 3 mil. ton," povedal Nazarbajev novinárom po schôdzke so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý je na návšteve krajiny.
"V tomto roku môžeme dodať dvakrát toľko," povedal kazašský prezident. "Naozaj máme veľa priestoru pre vzájomne výhodnú spoluprácu," uviedol slovenský prezident.
Nazarbajev nepovedal, po akej trase chce Kazachstan ropu na Slovensko prepravovať. Všetok export ropy zo stredoázijskej republiky do Európy ide najprv do Ruska, odkiaľ môžu pokračovať rôznymi smermi. Vo februári boli dodávky kazašskej ropy na Slovensko prerušené, keď sa Ukrajina snažila zvýšiť prepravné tarify. Kazachstan reagoval presmerovaním dodávok do Poľska. Situácia donútila ruskú ropnú firmu Lukoil zasiahnuť s cieľom nahradiť tento výpadok.
Kazachstan je najväčším producentom ropy v Strednej Ázii. V tomto roku plánuje ťažbu zvýšiť na 80 mil. ton z minuloročnej úrovne 76,4 mil. ton. Väčšinu vyťaženej ropy dodáva do Európy, ale časť aj do Číny.
SITA
Spoločne chceme vyvíjať atómové reaktory
ASTANA. Slovensko má záujem spoločne s Kazachstanom a Japonskom vyvíjať atómové reaktory štvrtej generácie. Uviedol to slovenský prezident Ivan Gašparovič po rokovaní so svojím kazašským kolegom Nursultanom Abiševičom Nazarbajevom počas oficiálnej návštevy stredoázijskej krajiny.
"Sme pripravení zabezpečiť školenia obslužného personálu na trenažéroch atómových elektrární a tiež na spoluprácu pri vývoji atómových reaktorov," zdôraznil Gašparovič.
Na budovaní zásobníkov plynu poskytnutím know-how sa chce SR podieľať nielen v Kazachstane, ale aj v iných krajinách Strednej Ázie. "Máme veľký záujem o spoluprácu, zohráva to veľmi významnú úlohu pri posilňovaní bezpečných dodávok plynu," vysvetlil.
SR bude tiež skúmať možnosti dodávky atómových tabliet pre svoje atómové elektrárne z Kazachstanu. "To sú všetko veci do budúcna otvorené a myslím si, že aj veľmi závažné pre ekonomiky jednotlivých krajín," podotkol slovenský prezident.
TASR