BRATISLAVA. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) považujú akékoľvek zvyšovanie daňového zaťaženia za škodlivé pre ekonomiku. Prípadný rast daňového zaťaženia môže totiž podľa únie významne oslabiť konkurencieschopnosť Slovenska, odradiť zahraničných investorov a zvýšiť už i tak dosť vysokú nezamestnanosť.
"Za momentálne najúčinnejšie považuje RÚZ opatrenia na zvýšenie kvality podnikateľského prostredia - flexibilnejšia pracovnoprávna legislatíva, zlepšenie vymožiteľnosti práva či odstránenie rozmáhajúcej sa korupcie," uvádza RÚZ.
Fico opäť zvažuje progresívne zdanenie
Myšlienku zvýšiť progresivitu dane z príjmov fyzických osôb oživil minulý týždeň premiér Robert Fico. Ako uviedol po stretnutí s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory na Slovensku, nevylučuje, že sa touto témou nebude v ďalších mesiacoch zaoberať. "Možno budeme hovoriť o progresivite pri dani z príjmu fyzických osôb," vyhlásil premiér.
Okrem fyzických osôb však môžu byť podľa premiéra ostatní daňovníci vrátane podnikateľov pokojní. "Nikto nemá záujem sa hrať s daňami. Daňový systém zostane podľa môjho názoru nedotknutý, pokiaľ ide o daň z príjmu právnických osôb. Nie je záujem zavádzať ani nejaké nové dane," konštatoval Fico.
Iné opatrenia
Pôvod úvah o raste daní vidia pritom zamestnávatelia najmä v hrozbe rastu deficitu verejných financií, ktorého príčina tkvie v "neodôvodnene optimistickom odhade očakávaných príjmov verejných rozpočtov a najmä neochote vlády realizovať skutočné úsporné opatrenia na strane výdavkov a zastaviť plytvanie verejnými financiami".
Zamestnávatelia preto namiesto zvyšovania daní odporúčajú skôr uskutočnenie opatrení, ktoré sú nenáročné na verejné zdroje a pritom môžu významne pomôcť rýchlemu zotaveniu ekonomiky z krízy. Úlohou týchto opatrení by malo byť zlepšenie kvality podnikateľského prostredia a tým i rast konkurencieschopnosti ekonomiky.
"Zvýšenie flexibility pracovnoprávnej legislatívy, postupné odstraňovanie regulačného a administratívneho zaťaženia podnikateľských subjektov, zastavenie plytvania vo verejných financiách či zlepšenie vymožiteľnosti práva sú opatrenia, ktoré opätovne naštartujú hospodársky rast, zvýšia zamestnanosť a pomôžu vyviesť Slovensko z hospodárskej krízy," uzatvára viceprezident RÚZ Jozef Špirko.
Vždy pred voľbami
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý je osmičkou na kandidátke strany SMER-SD, ešte v polovici marca pre Hospodárske noviny uviedol, že ak bude mať Smer-SD možnosť zostaviť novú vládu, nebudú sa po voľbách zvyšovať dane a odvody. "Skôr budeme hľadať účinnejšie mechanizmy ako zjednodušiť ich výber, pričom vo vybraných skupinách ľudí by mohli ísť dane dole," doplnil Jahnátek.
Navrhnúť vyššie zdanenie fyzických osôb s nadštandardným príjmom si vláda stanovila ako jeden zo svojich cieľov už v programovom vyhlásení z augusta 2006. Kabinet neskôr v roku 2007 zaviedol tzv. milionársku daň, teda postupné znižovanie nezdaniteľnej časti základu dane pri rastúcom príjme.
Ako SMER-SD plní sľub zrušiť rovnú daň
Čo sľúbili: Pri dani z príjmov fyzických osôb SMER navrhuje zaviesť progresívne zdaňovanie, ktorého výsledkom bude zníženie daní pre ľudí s nízkymi a priemernými príjmami, resp. pre strednú vrstvu a zvýšenie pre ľudí s vysoko nadštandardnými príjmami (...).
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zníženie priamych daní a zjednodušenie daňového systému prispelo k rastu životnej úrovne na Slovensku, keď zviditeľnilo našu krajinu v zahraničí a pomohlo prilákať zahraničných investorov.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Jednotná (rovná) sadzba dane z príjmu ostala zachovaná na úrovni 19%. Vláda však zaviedla tzv. milionársku daň, ktorá spočíva v postupnom znižovaní, resp. zrušení nezdaniteľného minima pre ľudí s hrubou mzdou od 1577 eur vyššie. Pre dotknuté osoby sa tak mierne zvýšila daň z príjmu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub zaviesť vyššie dane pre monopoly a banky
Čo sľúbili: SMER navrhuje zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25% na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zdanenie vybraných spoločností by si pravdepodobne odniesli ľudia, keďže dané firmy by pravdepodobne zdvihli ceny. Selektívne zdanenie by tiež pravdepodobne nebolo v súlade s legislatívou EÚ.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Žiadne špeciálne zdanenie na banky a monopoly vláda nezaviedla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.