ŠANGHAJ. Globálne ťažobné spoločnosti sa dohodli s ázijskými oceliarňami na rekordnom zvýšení cien železnej rudy. Predtým podpísali dohody, ktoré nahradia vyše 40 rokov fungujúci systém oceňovania. Základom starého systému boli ročné kontrakty. V novom systéme sú nahradené krátkodobými kontraktmi, ktoré vychádzajú so spotového trhu.
Zlomový krok, ktorý uskutočnili brazílsky koncern Vale a britsko-austrálska spoločnosť BHP Billiton, ukončil takzvaný benchmarkový systém oceňovania používaný od začiatku 60. rokov 20. storočia. Rio Tinto ešte nepodpísalo nový kontrakt, ale odborníci očakávajú, že sa to stane čoskoro.
Až stopercentný rast
Železná ruda je jednou z hlavých surovín pri výrobe ocele. Podľa nových dohôd budú oceliarne v budúcom kvartáli platiť približne 110 USD až 120 USD (81,66 až 89,08 eura) za tonu železnej rudy, čo je o 90 % až 100 % viac v porovnaní s kontraktmi na rok 2009/2010 nastavenými na 60 USD za tonu.
Nové štvrťročné kontrakty podľa expertov z odvetvia už podpísalo niekoľko veľkých čínskych oceliarní.
"Benchmarkový systém skončil. Neexistuje návrat k ročným cenovým kontraktom a vyjednávaniam," uviedol zdroj, ktorý sa zúčastnil na rokovaniach.
Ázijské oceliarne súhlasia
Najväčší svetový ťažobný koncern BHP Billiton dnes uviedol, že "významný počet" ázijských oceliarní súhlasil s prechodom zo 40 rokov starého systému stanovovania cien založenom na ročných kontraktoch na krátkodobé oceňovanie. Britsko-austrálska spoločnosť je tretím najväčším svetovým exportérom železnej rudy. Roky lobovala za zmenu mechanizmu stanovovania jej cien používanom na celom svete. Prednedávnom sa pridali aj Vale a Rio Tinto.
Podľa analytikov ide o významnú štrukturálnu zmenu pri stanovovaní cien železnej rudy. "Nestáva sa každý deň, že sa menia podmienky stanovovania ceny pre jednu z kľúčových komodít v rámci svetového obchodu," uviedol analytik Macquarie Group Brendan Harris. "Oznámenie BHP signalizuje, že sa jednoznačne nachádzame v prechodnej fáze, ktorá oznamuje koniec starého benchmarkového systému."
Podľa odborníkov starý mechanizmus stanovovania cien pripravoval ťažobné spoločnosti o miliardy dolárov.
Vlani sa rokovania týkajúce sa stanovenia referenčnej ceny železnej rudy na rok 2010/2011 zadrhli, pretože Čína odmietla akceptovať cenu, na ktorej sa dohodli ťažobné spoločnosti s japonskými a európskymi oceliarňami, a požadovala jej zníženie o 45 %.