Dnes je posledný deň na priznanie dane a kolabujúci štátny daňový web ľuďom stále sťažuje situáciu. Ak si neviete poradiť, nič sa nedeje. Môžete podať priznanie s vymyslenými číslami a neskôr ich v dodatočnom priznaní opraviť. Bez pokút.
BRATISLAVA. Kolapsový stav daňového portálu pokračuje. Ani včera si ľudia nemohli uľahčiť prácu tým, že vyplnia daňové priznanie pomocou elektronického formulára na stránke Daňového riaditeľstva.
Dôvod je rovnaký ako už niekoľko dní. Dane chcelo cez internet vypĺňať príliš veľa ľudí naraz, na čo portál nebol nachystaný. „Stránka neuniesla počet ľudí, jej architektúra je zastaraná,“ zopakovala aj včera riaditeľka odboru služieb pre verejnosť Daňového riaditeľstva Beáta Uhrínová. Ani dnes, keď je posledný deň na priznanie dane, sa na tomto konštatovaní prakticky nič nezmení. Mierne zlepšenie je, že ľudia sa môžu dostať k daňovým radám.
Až do ôsmej večer
Situácia je kritická, no nie zúfalá. Na pošramotený web je odkázaných len niekoľko stoviek ľudí, ktorí majú elektronický podpis a chceli podať priznanie priamo z počítača vo svojej kancelárii. Vyše 960-tisíc ľudí však aj tento rok priznáva daň osobne, poštou alebo faxom. Škrt cez rozpočet im zlý web urobil najmä preto, že sa nemôžu dostať na interaktívny formulár, ktorý ľuďom s priznaním výrazne pomáha. Vyžaduje totiž od človeka iba pár základných údajov ako zárobok, výdavky, povinné odvody, počet detí či sporenie na penziu. Všetko ostatné program automaticky počíta sám a daňovníka naviguje čo, kde a ako vypísať.
Daňové riaditeľstvo už podľa hovorcu Miroslava Dobáka požiadalo „o posúdenie a diagnostiku webu nezávislú inštitúciu“ a zároveň rozhodlo, že všetky daňové úrady na Slovensku budú dnes otvorené až do ôsmej večer, teda o dve až tri hodiny viac, ako mali byť.
Vymyslená daň
Šanca vyplniť priznanie elektronicky však stále žije, no na súkromnom portáli. Žilinská firma Kros na svojom webe zadarmo ponúka na stiahnutie program, ktorý to umožňuje. Funguje na podobnom princípe ako ten na
Daňovom riaditeľstve. Má to však háčik. Podľa Miloša Kašubu z Krosu by ani ich stránka neuniesla nápor tisícok ľudí. Skúsenosti daňovákov z minulých rokov pritom hovoria, že posledný možný deň priznáva daň niekoľko stoviek tisíc ľudí. Inak to nie je ani tento rok.
Ak ľudia nepriznajú daň dodnes, pokute sa nevyhnú. Najmenej je to 33,19 eura, najviac však až vyše 16-tisíc eur. Napriek tomu existuje elegantné riešenie, ktoré umožní vypisovať priznanie na daňovom či súkromnom webe bez problémov aj na budúci mesiac, keď opadne nápor tisícok ľudí.
Zákon totiž pripúšťa, aby ľudia vyplnili daňové priznanie aj s nepresnými číslami, a tak ho odniesli na úrad osobne či poslali poštou. Splnia tým podmienku podať priznanie včas, teda do konca marca. Po pár dňoch, keď si dajú všetky veci a doklady do poriadku, podajú dodatočné daňové priznanie s presnými údajmi. Ide o rovnaké tlačivo, len v úvode treba zaškrtnúť kolónku „dodatočné“. „U fyzických osôb, ktoré sa dostanú do ťažkostí, je to najideálnejší spôsob riešenia vzniknutej situácie,“ povedala Uhrínová.
Všetko o daňových priznaniach čítajte v špeciálnej prílohe.
Niekto by mohol namietať, že ak daňovník odhadne v provizórnom priznaní daň zle, hrozí mu iný typ sankcie. Daň totiž do konca marca treba nielen priznať, ale aj zaplatiť. Za každý deň omeškania je pokuta, ktorá je štvornásobkom základnej sadzby ECB.
Aj v tomto prípade však môžu byť ľudia v pohode. Táto pokuta sa platí, až keď narastie nad 16,59 eura. A k tejto sume sa človek nedopracuje ani za dva mesiace, hoci by rozdiel medzi odhadnutou a skutočnou daňou bol aj dvetisíc eur. „Silou– mocou nechceme vyrubovať pokuty,“ povedala Uhrínová s tým, že „ak pôjde o omeškanie len pár dní či týždňov, sankcia nehrozí, ale ak by sa to natiahlo na pol roka, už áno“.
Právnické osoby si priznanie dane môžu predĺžiť ešte aj dnes, najviac však o tri mesiace. Stačí len, keď to dnes oznámia úradu.
Hľadá sa vinník
Daňová správa tvrdí, že za problémami portálu je dodávateľ – Novitech. „Môže to byť spôsobené iba chybou programovej aplikácie,“ povedal hovorca Dobák. Tú má na starosti práve Novitech, ale ten tvrdí, že pod aplikáciou sa skrývajú len funkcie, ktoré sú na stránke. Kapacitu, čiže to, koľko ľudí web zvládne, na starosti nemá. To má byť záležitosť IBM.
Žalujú dodávateľa
Na to, že portálu hrozí „prehriatie“ Novitech podľa konateľa Petra Birčáka upozorňoval už dlho. „Je to vina manažmentu riaditeľstva, ktorý situáciu včas neriešil,“ povedal Birčák.
Ruky od problému dáva preč aj IBM. „Dodali sme infraštruktúru pre portálové riešenie v roku 2004. V súčasnosti nie sme v žiadnom zmluvnom vzťahu v súvislosti s riešením systému,“ povedala hovorkyňa firmy Stanislava Suchá.
Daňové riaditeľstvo už má analýzu, ktorá hovorí proti Novitechu. „Dali sme to posúdiť firme KPMG, ktorá sa vyjadrila, že problém je na strane Novitechu,“ povedal Dobák. Pripomenul, že do konca minulého roku „bolo prefinancovaných na celom systéme 48 miliónov eur“. Daňové riaditeľstvo podalo na Novitech žalobu.