WASHINGTON. Šrotové na autá malo úspech. V USA teraz rozširujú tento koncept na domáce spotrebiče. Spotrebitelia môžu za svoju starú práčku alebo chladničku dostať hotovosť, ak si kúpia nové úspornejšie spotrebiče.
Príspevok na kúpu nového spotrebiča platí na všetko - od umývačiek riadu cez chladničky až po práčky. Spotrebitelia sa teraz húfne hrnú do obchodov, keďže finančné prostriedky určené na tento program sa v niektorých štátoch vyčerpali v priebehu niekoľkých hodín. Väčšina ekonómov však pochybuje o zmysle programu.
V štáte Iowa dostávali zákazníci pri kúpe domáceho spotrebiča štátnu pomoc vo výške až 500 USD (370,95 eura). Washingtonská vláda na to prispela Iowe z rozpočtu sumou 2,7 milióna USD. V štáte Minnesota na program vyčlenili 5 miliónov USD, ktoré vydržali tri dni. Najväčší americký štát Kalifornia spustí program v hodnote 35,2 milióna USD 22. apríla. Nasledovať majú aj ďalšie štáty.
"Pre spotrebiteľov a predajcov je to skutočné požehnanie," uviedol Francis Murray z Výskumného energetického inštitútu štátu New York (NYSERDA). Štátnu podporu dostane iba ten, kto si kúpi prístroj, ktorý spotrebuje o 30 % menej energie ako bežný spotrebič. Vzhľadom na objemné chladničky, ktoré prevládajú v amerických domácnostiach, môže byť úspora prúdu výrazná.
Podľa ekonóma agentúry Moody's Ryana Sweeta sa podpora na kúpu úsporných domácich spotrebičov v 8 federálnych štátoch už prejavila aj v hospodárskych štatistikách - nečakane výrazne sa totiž zvýšil predaj tovarov dlhodobej spotreby.
Mnohí experti však pochybujú, že tieto programy splnia svoj cieľ, ktorým je oživenie ekonomiky USA. Spotrebitelia, ktorí si teraz so štátnou podporou kúpia domáce spotrebiče, budú o toľko menej míňať v budúcnosti. Ekonóm Joel Naroff z poradenskej spoločnosti Naroff Economic Advisors okrem toho upozorňuje na to, že mnoho spotrebičov, ktoré americkí spotrebitelia kúpia so štátnou podporu, sa vyrába v zahraničí.
"V prípade práčky za 600 dolárov dostane predávajúci 100 dolárov a asi 300 dolárov výrobca. Ak však výrobca sídli na druhom konci sveta, týchto 300 dolárov odíde z našej ekonomiky."
Informoval o tom Der Spiegel.