BRATISLAVA. V kauze Transpetrol verzus Ignác Ilčišin už nerozhodujú v prospech východoslovenského podnikateľa len niektoré slovenské súdy.
O exekúcii Ilčišinovi povolil Okresný súd Bratislava I. zvolať mimoriadne valné zhromaždenie. 29. 4. 2009 sa Ilčišin na valnom zhromaždení, ktoré štát neuznáva, vyhlásil za predsedu predstavenstva Transpetrolu. Ako predstaviteľ Transpetrolu uznal dlh prepravcu ropy k českej spoločnosti CZ PAP. CZ PAP požiadala o vykonanie exekúcie, potvrdili ju dva
pražské súdy.
Pred vyše mesiacom mu dal za pravdu aj český súd. Pražský mestský súd totiž v rozsudku zo začiatku februára uznal za oprávnenú exekúciu voči Transpetrolu.
Celkovo má ísť o sumu 12 684 021 eur a exekútor chcel pôvodne tieto peniaze stiahnuť z účtov spoločností Agentúra Noel, MERO ČR, Česká rafinérska a PARAMO. Po nariadení exekúcie tieto spoločnosti zadržali peniaze určené slovenskému prepravcovi ropy.
O exekúciu požiadala česká firma CZ PAP, ktorá odkúpila od firmy z „rodiny" Ilčišinovcov pohľadávku voči Transpetrolu.
O čo v spore ide? Ilčišin ako predseda predstavenstva Transpetrolu, za ktorého sa ustanovil na mimoriadnom valnom zhromaždení v apríli 2009, súhlasil s vykonaním exekúcie, ak dlh voči českej spoločnosti CZ PAP nebude zaplatený do 10. júna 2009.
Transpetrol dlh neuznal a nezaplatil. Štát totiž Ilčišinom zvolané mimoriadne valné zhromaždenie neuznáva, hoci mu ho povolil bratislavský okresný súd.
Dlh, ktorý teraz od Transpetrolu vymáha cez exekúciu CZ PAP, má históriu v spore Ilčišina a spol. so štátom o 34-percentný balík akcií, ktorý vznikol v 90. rokoch minulého storočia.
V roku 1995 Ilčišinovej spoločnosti ILaS priznal Okresný súd vo Vranove nad Topľou odškodnenie 43 miliónov korún za neoprávnené konanie daňového úradu proti firme. Ministerstvo financií však odmietlo súdom uznanú škodu uhradiť, a tak ILaS exekvoval 34-percentný podiel Transpetrolu.
Išlo o 647 akcií firmy v nominálnej hodnote 647 miliónov korún. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na firmu C.S.I.-CD, tiež kontrolovanú rodinou Ilčišinovcov.
Odvtedy sa vedú spory o tom, či Ilčišin získal akcie Transpetrolu oprávnene, alebo nie. Za pravdu mu už dal Najvyšší súd, niekoľkokrát aj Ústavný súd a bratislavský okresný súd.
Kto je akcionárom Pohľadávka, ktorú teraz chce v Česku exekvovať CZ PAP, vznikla tak, že Transpetrol vyplácal dividendy do roku 2002 iba štátu ako jedinému akcionárovi, ktorého uznával. Od roku 2004 má dočasný zákaz dividendy vyplácať, rozhodol tak Najvyšší súd na Ilčišinovu žiadosť.
Keďže Transpetrol do zákazu vyplácal dividendy len štátu, a nie aj firme C.S.I.-CD ako záložnému veriteľovi, pohľadávka stále existovala. C.S.I.-CD ju pred vyše rokom predala spoločnosti Vivien Slovakia, firme z Ilčišinovskej rodiny.
A tá ju v apríli minulého roka predala do Česka spoločnosti CZ PAP. Prepojenosť firmy CZ PAP a Ilčišinovcov sa nepodarilo preukázať ani vyšetrovateľom.
Proti rozhodnutiu Pražského mestského súdu už nie je možné odvolanie. O vyjadrenie sme požiadali aj právnikov Transpetrolu kanceláriu Ecker-Kán & Partners.
Kým ich Transpetrol nezbaví mlčanlivosti, nemôžu sa k prípadu vyjadrovať. Z rozhodnutia, ktoré máme k dispozícii, však vyplýva, že právnici Transpetrolu český súd oboznámili s problematikou, ako aj s tým, že podľa nich Ilčišin nie je oprávnený konať za Transpetrol. Súd to, zdá sa, neuznal.
Za súhlas s exekúciou Transpetrolu sedel Ilčišin takmer štyri mesiace vo väzení v Justičnom paláci. Prokurátor ho prepustil len niekoľko dní po rozhodnutí českého súdu. Ilčišin odvtedy nekomunikuje s médiami.
Na naše otázky neodpovedalo ani ministerstvo hospodárstva.