BRATISLAVA. Ministri životného prostredia, ktorí majú na starosti predaj emisií, sa radi obklopujú poradcami, ktorí sú napojení na emisného dílera.
V minulosti radil ministrom za SNS Jaroslavovi Izákovi a Jánovi Chrbetovi, ktorí pripravovali predaj emisií, podnikateľ Norbert Havalec. Ten priznal, že od septembra 2008 bol projektovým manažérom Interblue Group v USA.
Poradcovia
- Jaroslav Izák a Ján Chrbet (obaja SNS) mali za poradcu Norberta Havalca, projektového manažéra Interblue Group
- Viliam Turský (SNS) počúval Michala Krnáča. Firma Milenium dostala pôžičku z emisií
- Jozef Medveď (Smer) za poradcu angažoval Petra Vasilčáka, kamaráta Mareka Pleyera
Ministrovi Viliamovi Turskému, tiež z SNS, radil Michal Krnáč, ktorý bol šéfom predstavenstva firmy Milenium Trading.
Táto spoločnosť dostala pôžičku od firmy Crataegus vo výške viac ako šesť miliónov eur. Crataegus pritom inkasoval väčšinu zo 47miliónového zisku z predaja emisií.
Ministrovi Jozefovi Medveďovi, nominantovi Smeru, zas radí Peter Vasilčák, ktorý je kamarátom pôvodného majiteľa Interblue Group Mareka Pleyera.
V emisnej kauze sa teda okrem ľudí blízkych SNS začínajú vynárať aj mená napojené na stranu premiéra Roberta Fica.
Medveď angažoval Vasilčáka ako svojho poradcu začiatkom tohto roka.
Pleyer a Vasilčák sú rodinní priatelia. Chodia spolu na dovolenky. Ich manželky tvorili v roku 2007 slovenský ženský tím na World Golfer Championship. Spolu tam hrali aj Vasilčák s Pleyerom. Ich dcéry chodia v USA spolu do školy.
Vasilčák a Pleyer si na rovnakej adrese v Sarasote vytvorili približne v rovnakom čase firmy.
Zakladal ich spoločný agent Ivo Trávníček. Náplň práce svojej firmy Vasilčák nepovedal, nemá vytvorenú ani internetovú stránku, ktorá by ju prezentovala.
Poradca ministra Medveďa Peter Vasilčák mal podľa pôvodných vyjadrení hovorkyne ministerstva životného prostredia Jany Kaplanovej pracovať na dohodu o vykonaní práci.
Vypracovať mal environmentálny projekt o návrhoch riešenia v oblasti problematiky environmentálnych programov. Vasilčák pritom nie je odborník na environmentálnu problematiku. Je právnik, zapísaný v zozname Slovenskej advokátskej komory.
Medveď ho nenominoval na tento projekt cez verejnú súťaž, ale po kamarátskej linke. O silnejšej pozícii Vasilčáka v Medveďovom tíme ako tvrdí ministerstvo môže napovedať aj to, že má v budove ministerstva životného prostredia vlastnú kanceláriu, sekretárku a vlastný tím ľudí. Potvrdila to Medveďova asistentka.
Na otázku, ako môže právnik vypracúvať environmentálny projekt, ministerstvo až dodatočne spresnilo, že na projekte robí „z hľadiska právnych záležitostí".
Švagor na správnom mieste
Týmto sa Vasilčákove kontakty na ministerstve nekončia. Medveď totiž ešte začiatkom decembra zamestnal aj Vasilčákovho švagra. Dosadil ho na post šéfa Environmentálneho fondu. Ide o Romana Kováča, ktorý tiež nie je environmentalista a rovnako neprešiel cez konkurz.
Kováč ešte aj v súčasnosti podľa internetového výpisu z obchodného registra pôsobí ako člen dozornej rady vo firme Slovenská mediálna agentúra.
Táto spoločnosť v rokoch 1998 až 1999 mala vo vrcholných orgánoch rovnakých ľudí ako agentúra Donar Slovakia Fedora Flašíka, blízkeho Smeru. Ide napríklad o Evu Majzlanovú, manželku ďalšieho člena Smeru Ota Majzlana. Majzlan bol počas Dzurindovej vlády ministrom životného prostredia Ficovej tieňovej vlády.
Aby Medveď mohol posadiť na stoličku šéfa Environfondu, vyhodil pôvodnú riaditeľku Danielu Kobetičovú, nominantku vicepremiéra Dušana Čaploviča. Medveď dodnes dôvod výmeny na tomto poste nevysvetlil.
Kobetičová však musela fond opustiť zo dňa na deň po tom, ako médiá informovala, že 15miliónový doplatok od Interblue Group za zelené projekty na účet Environfondu neprišiel. Environfond je totiž podľa zákona ten, kto inkasuje peniaze za takéto predaje.
Ministerstvo tvrdí, že príbuzenské vzťahy pri výbere kandidátov na jednotlivé funkcie neskúma. A, že „minister urobil viacero personálnych zmien, cieľom ktorých bolo zlepšiť manažovanie procesov".
Poznal aj Rezešovú
Vasilčák sa okrem tohto pohyboval v podobnom prostredí ako projektový manažér Interblue Group LLC Rastislav Bilas. Kým Bilas pracoval pre Alexandra Rezeša, Vasilčák bol v jednej firme s Rezešovou manželkou Editou.
V roku 1997 bol Vasilčák prokuristom a právnikom v obchodníkovi s cennými papiermi ARDS, Rezešová bola členkou predstavenstva. ARDS poskytovala pre VSŽ Košice služby súvisiace s nákupom a správou cenných papierov.
Vasilčák nechcel komentovať zistenia denníka SME: „Tieto veci sa týkajú mojej osoby, rodinného a osobného života, nemajú nič spoločné s mojou prácou na ministerstve a nepovažujem za potrebné, aby som sa k týmto veciam vyjadroval."
Vasilčák nepovažuje za konflikt záujmov kamarátstvo s Pleyerom a prácu pre ministerstvo životného prostredia.
Z emisnej kauzy vystupujú viaceré postavy s väzbami na Jána Slotu a SNS.
BRATISLAVA. Kauza emisie prestáva byť len prípad ministrov z SNS. Je čoraz viac prepletená s podnikateľmi blízkymi SNS a predsedovi strany Jánovi Slotovi.
Obchodník Norbert Havalec sa snažil radiť ministerstvu životného prostredia ovládanému SNS a zrazu bol manažérom kupca emisií - Interblue Group. Lietadlom, ktoré patrí firme Havalcovej ženy, letel Slota do Chorvátska.
Ďalší manažér Interblue Rastislav Bilas si so Slotom tyká od roku 1992 a momentálne je manažérom Crataegus Development, na účet ktorej išla veľká časť zisku z predaja emisií. Bilas požičal viac ako 6 miliónov eur firme Milenium Trading.
Predsedom predstavenstva Milenium Trading bol vtedy žilinský právnik Michal Krnáč s väzbami na ľudí blízkych Slotovi. Krnáč odmieta, že by mal čokoľvek spoločné s emisiami.
Blízko Trabelssieho
S Georgeom Trabelssiem, ktorý kandidoval v miestnych voľbách za SNS a je Slotovým priateľom, je Krnáč v orgánoch firiem SIRS-Project, v Letisku Žilina, Organizátor RIDS či SAD Trenčín. Krnáčova firma Matea vlastní spolu s Trabelssieho firmou firmu SIRSConsulting.
Za tejto vlády sa Krnáč stal nominantom štátu v Stredoslovenskej energetike - Distribúcii, ale aj v Leteckých opravovniach Trenčín. Tie má SNS pod svojím vplyvom. V opravovniach je v dozornej rade spolu s Ľubomírom Řehákom. Ten je spolumajiteľom firmy Lure Group a tejto spoločnosti patrí auto, ktoré Slota využíva.
Slotove autá
Krnáč je aj v dozornej rade Slovenskej záručnej a rozvojovej banky spolu s Ľuboslavou Vendrinskou. Jej manžel mal na seba zapísaný športový automobil, s ktorým jazdil predseda SNS.
Vendrinská bola spolu s manželkou Slotu Ľuboslavou v dozornej rade Žilinského večerníka. V jeho predstavenstve je momentálne Řehák, bývalý Slotov tajomník Georges Gansé a Viktor Tretina - spoločník vo firme Zamedia, známej z nástenkového tendra.
Krnáčova firma Antrade kúpila športovú halu v Žiline od mesta za 112 miliónov korún krátko pred odchodom Slotu z funkcie primátora.
„Žilina je malé mesto a s pánom Slotom som mal možnosť stretnúť sa na niekoľkých spoločenských podujatiach," povedal Krnáč o svojich väzbách. Trabelssieho označil za klienta.
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO