ALMATY.
"Obchod sa uzatvára za stolom plným jedla, dlho, dlho sa je, potom sa pije dlho, dlho a o obchode sa hovorí maximálne posledných päť minút," vysvetlil v rozhovore pre TASR obchodný radca za rezort hospodárstva v Kazachstane Viktor Borecký.
Meškajú aj pol dňa
Kazachovia sa zriedka púšťajú do obchodov hneď po prvých stretnutiach. Dôležité je tak chodiť do tejto na ropu bohatej krajiny často. "Nielenže priletieť a odletieť hneď na druhý deň, ale prísť na služobnú cestu aspoň na týždeň, aby sa pokojne dalo všetko vybaviť, pretože tu obyčajne nemajú problém s časom," konštatoval obchodný radca.
Stredoázijskí podnikatelia totiž so železnou pravidelnosťou na rokovania meškávajú, niekedy aj pol dňa.
Kontrakty sa tak medzi podnikateľmi uzatvárajú, až keď sa dobre spoznajú. Borecký upozorňuje, že dôležitou súčasťou sú aj rodinné väzby. Treba sa teda stretávať v rámci rodín a obchodníkov pozvať aj na Slovensko na návštevu. "Oni potom zvyknú odporučiť cez rodinu a známych ďalšie kontakty a vtedy už to ide," pripomína.
Vysoká korupcia
Obchodovanie v krajinách Strednej Ázie má aj svoje negatívne stránky. Jednak je to korupcia. Niektorí úradníci si pýtajú aj 25 % z celkovej sumy kontraktu. Stále však obchodník nemá svoju zákazku istú, pretože zaplatiť musí vopred a štátni zamestnanci pravidelne rotujú medzi rôznymi pozíciami.
Kazašskí podnikatelia sú tiež podľa Boreckého "rozmaznaní" tým, že sa im v ich krajine žije dobre. Intenzívne nehľadajú nové trhy a na dovážané produkty nastavia vysokú prirážku. "Bez problémov si dávajú väčšiu maržu, ako sa dáva na Slovensku. Čiže, keď sa sem nejaký tovar dovezie, tak marža je automaticky 100 %," podotkol Borecký.