Môže byť za tým vyššia nezamestnanosť, ale aj rétorika vlády, ktorá navodzuje dojem, že štát dôchodkové zabezpečenie ľudí zvládne aj sám.
BRATISLAVA. Zisky vlani nepadali len tunajším bankám, ale krízu pocítili aj poisťovne. Ľudia na Slovensku si menej ako predtým poisťovali majetok, no ešte viac šetrili na poistení života. Trh životného poistenia sa u nás medziročne prepadol zhruba o štyri percentá.
No u susedov to tak nebolo. Trh životného poistenia v Česku vlani stúpol o viac ako päť percent. Tamojšia asociácia poisťovní hovorí o prekvapení.
„Česi sa v minulosti viac orientovali na poistenie majetku a nepredpokladalo sa, že by obdobie krízy vyvovalo nejakú zásadnú zmenu," hovorí Jolana Ackermannová z Českej asociácie poisťovní.
Kde hľadať rozdiely
Českí poistenci mali podľa Ackermannovej intenzívnejší záujem najmä o jednorazovo platené produkty. Teda také, pri ktorých si klient „vopred predplatí" poistnú službu na celú poistnú lehotu a neplatí ju postupne v mesačnom či napríklad ročnom poistnom.
Ide teda o solventných ľudí. Na Slovensku záujem o tieto poistky až taký nebol. Napríklad Allianz-Slovenská poisťovňa pripustila, že sa od týchto produktov odklonila.
To je len jeden z rozdielov. Sociologička Zuzana Kusá vidí za odlišným vývojom životného poistenia v oboch krajinách rozdielnu nezamestnanosť.
Registrovaná nezamestnanosť dosiahla v Česku vo februári 9,9 percenta, na Slovensku bola vo výške takmer 13 percent. Mnohých ľudí sa dotklo aj skrátenie pracovného času a zníženie príjmov.
„Keď sa ľudia pripravujú na krízu a hľadajú úspory, snažia sa odstraňovať položky, ktoré považujú za zbytočné. Niektorí ľudia mohli preto rušiť životné poistky alebo znížiť poistnú sumu," hovorí Kusá.
Český sociológ Ivan Gabal si myslí, že za poklesom životného poistenia na Slovensku môže byť aj rétorika Ficovej vlády, ktorá vytvára v povedomí ľudí istotu, že štát zvládne sociálne a dôchodkové zabezpečenie ľudí sám.
„V Česku vládne pocit, že štát to nemusí v budúcnosti dokázať a ľudia sa preto snažia viac zabezpečiť sami. Na Slovensku, zdá sa, premiér Fico vyvolal opačný pocit, čo môže byť pre štát pekne veľké bremeno," povedal Gabal.
Záujem o investičné životné poistenie klesá
Zatiaľ čo pred vypuknutím hospodárskej krízy si ľudia uzatvárali životné poistky najmä s cieľom sporiť, vlani to tak celkom neplatilo.
„V roku 2009 sa klienti opäť viac prikláňali k tradičnej forme životného poistenia - kapitálovému životnému poisteniu," hovorí Petra Greksová z Allianz-Slovenskej poisťovne. Pokles záujmu o investičné životné poistenie potvrdila aj Poisťovňa Slovenskej sporiteľne.
Odklon od investičného životného poistenia potvrdzujú aj štatistiky Slovenskej asociácie poisťovní. Vlani zaznamenalo prepad asi o 13 percent.
„Keďže príjmy strednej vrstvy pre krízu klesli, viacerí sa rozhodli buď pre čiastočné odkúpenie svojich investičných životných poistení, alebo zmluvy vypovedali," hovorí obchodný riaditeľ Fin Consulting Stanislav Čisárik.
Podľa Českej asociácie poisťovní tamojší klienti stále uprednostňujú sporiacu zložku pred rizikovou, teda klasickým poistením.
V Česku aj na Slovensku však rastie záujem o rôzne pripoistenia. Klienti začínajú pred úrazovým pripoistením podľa Čisárika uprednostňovať skôr pripoistenie kritických chorôb, liečebných nákladov či operácií.