BRATISLAVA. Japonské firmy, ktoré kúpili slovenské emisné kvóty od Interblue Group, nemajú dôvod nám ich vrátiť. Český vládny vyjednávač Pavel Zámyslický povedal, že pre Japoncov nie sú naše emisné kvóty bezcenné, ako tvrdil exprojektový manažér Rastislav Bilas.
A to ani v prípade, že sú naozaj iba „horúcim vzduchom", hoci zaplatili za ne, akoby boli zastrešené zeleným projektom - zatepľovaním. Za tonu zaplatili 8,2 eura, pričom Ficova vláda ju predala emisnému dílerovi len za 5,05 eura. Dokopy ide o 15 miliónov ton.
„Je len na dohode medzi kupujúcim a predávajúcim, či sa za peniaze z predaja emisných kvót zaplatia projekty na zníženie emisií skleníkových plynov," hovorí Zámyslický.
Potichu akceptovali
Japonská vláda podľa našich informácií potichu akceptovala slovenský „horúci vzduch" vo svojom životnom prostredí.
O možnosti reverzného obchodu informoval listom nový majiteľ Interblue Group Europe Milan Růžička ministra Jozefa Medveďa. Podrobnosti nezverejnil.
Rezort životného prostredia o možnosti vrátiť viac ako 75 miliónov eur z emisného obchodu neuvažuje. Nepovažuje totiž Růžičku za relevantného partnera. Odporúča mu to právnik Karol Šiška, ktorého si ministerstvo najalo.
Chceli, na čo nemali právo
Šiška pre týždenník Trend povedal, že zmluvný partner zanikol, lebo spoločnosť Interblue Group Europe nepreukázala hodnoverne právne nástupníctvo.
Prečo sa však stretli právnici stojaci za ministerstvom s bývalou konateľkou Janou Lütkenovou, keď nástupníctvo Interblue Group neuznávali? Aby si ju naživo prezreli a aby napríklad od nej pýtali dodatočné záruky, že majú peniaze na prípadný nákup našich ďalších emisií, tvrdí Šiška.
Ministerstvo však podľa zmluvy nemalo právo požadovať od Interblue Grou nijaké zábezpeky. Tento nedostatok hneď po jej zverejnení kritizovali viacerí právnici.
Šiška tiež tvrdí, že Interblue Group sa v USA zlikvidovala „bez vyrovnania svojich záväzkov". Jediným záväzkom voči Slovensku je 15miliónový doplatok za spustenie zelených projektov.
Keďže však environrezort nedodal Interblue Group dodatočné správy o vyšetrovaní emisií, Interblue zelené projekty neuznala. Mala na to právo podľa zmluvy. SME požiadalo Šišku o dovysvetlenie jeho tvrdení, advokát neodpovedal.