PEKING.
Čína je podľa Chanosa nútená udržiavať tempo rastu investícií do trhu s nehnuteľnosťami, pretože stavebníctvo sa na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny podieľa až 60 %. Táto bublina by sa však mohla už koncom tohto roka, prípadne začiatkom budúceho roka "začať vymykať z rúk".
"Nemôžu si dovoliť zastaviť toto tempo. Je to kľúčový sektor na udržiavanie ekonomického rastu," povedal investor. Rozmach realitného trhu v Číne vyvoláva obavy, že krajina môže zaznamenať podobný kolaps svojich firiem ako Dubaj, keď po rokoch obrovských investícií do realitného sektora konglomerát Dubai World oznámil problémy so splácaním dlhov.
Ceny nehnuteľností zaznamenali vo februári najvyšší rast za posledné dva roky, a to aj napriek tomu, že vláda v snahe zabrániť špekuláciám opäť zaviedla daň z predaja domov, ktoré zmenia majiteľa do piatich rokov. Okrem toho nariadila bankám zvýšiť objem rezerv, čím obmedzila poskytovanie úverov.
Napriek tomu sa investuje vo veľkom ďalej a podľa Chanosa sa Čína pravdepodobne nevyhne tomu, že bude musieť prevziať veľký objem zlých úverov, ktoré vzniknú v dôsledku spľasnutia realitnej bubliny. Jedným z aktív, ktoré Peking môže použiť na "vyčistenie" bankového systému, budú podľa Chanosa devízové rezervy. Tie sú najväčšie na svete a dosahujú 2,4 bilióna USD (1,80 bilióna eur).
Informovala o tom agentúra Bloomberg.