BRATISLAVA. V priebehu necelého roka rozhodli tri súdy v hlavnom meste Česka, že Transpetrol príde o skoro 13 miliónov eur. Len pred týždňom potvrdil Obvodný súd v Prahe, že česká firma CZ PAP je oprávnená exekvovať slovenského prepravcu ropy. CZ PAP kúpila pohľadávku od ilčišinovcov.
Rozhodnutie českého súdu môže na Slovensku pokojne vyvolať paniku. Česko totiž takto de facto uznáva východoslovenského podnikateľa Ignáca Ilčišina a spol. za právoplatného majiteľa 34-percentného balíka akcií Transpetrolu, ktorý je už za Atlantikom. Koncom minulého roka oznámil americký investičný fond CAPPA Fund III, že je jeho vlastníkom.
V kauze však bude mať napokon posledné slovo ešte jeden český súd. Transpetrol dostal vo štvrtok šancu odvolať sa proti exekúcii. Žena, ktorá sa vraj vydávala za zástupkyňu Transpetrolu a vzdala sa odvolania, tak urobila neoprávnene. Právnici Transpetrolu sa snažili podľa našich informácií právoplatnosť zvrátiť, zdá sa, že sa im to podarilo.
„S ohľadom na nový vývoj rozhodnutie nie je právoplatné," povedal pre Mladú frontu Dnes pražský sudca Zdeněk Douděra. Na odvolanie má Transpetrol 15 dní od doručenia rozhodnutia.
Rozsudky sa uznávajú
Ak však o oprávnenosti exekúcie rozhodne aj odvolací pražský mestský súd, peniaze pôjdu na účet CZ PAP v podstate okamžite, a to aj keby sa snažili právnici Transpetrolu zvrátiť rozhodnutie súdov cez mimoriadne opravné prostriedky.
Peniaze by CZ PAP dostala z účtov českých firiem Česká rafinérska a Paramo, ktoré majú obchodné dohody s Transpetrolom a momentálne zadržiavajú platby v jeho prospech. Okrem veľkej sumy peňazí môže Slovensko českým rozhodnutím prehrať niekoľko bojov aj na slovenských súdoch. Tie totiž v súčasnosti rozhodujú o tom, či exekúcia Transpetrolu z 90. rokov minulého storočia bola oprávnená. Ilčišin môže zobrať rozhodnutie českého súdu a oprieť sa oň v zápase so slovenským štátom.
Možnosť uznania cudzích súdnych rozhodnutí mu dala Európska únia. „Existuje nariadenie únie, ktoré hovorí, že právoplatný rozsudok z členskej krajiny má byť na návrh uznaný, pokiaľ nie sú dané osobitné dôvody na odmietnutie uznania," hovorí právnik Radovan Pala. Potvrdenie by v tomto prípade dal pražský súd. Dodajme, že Mestský súd v Prahe v prospech Ilčišina už raz rozhodol.
Príliš citlivý prípad
Ako mieni Transpetrol alebo štát, ktorý tvrdí že je jeho jediným akcionárom, situáciu riešiť? Nevedno. Od hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru sme dostali len stručnú odpoveď, teda rovnakú, akú opakuje ministerstvo už rok: „Tak ako v minulosti aj v tomto prípade podniká ministerstvo všetky kroky v rámci platnej českej aj našej legislatívy s maximálnym úsilím chrániť majetok štátu." A keďže ide o citlivý prípad, „sa k týmto otázkam nemôžeme vyjadriť, lebo nám ide skutočne o ochranu majetku štátu".