Od apríla môžu banky ponúkať mladomanželské pôžičky. Zosobášené páry do dvoch rokov po svadbe tak majú šancu žiadať o zvýhodnený úrok. Bánk, ktoré chcú takúto pôžičku do svojej ponuky zaradiť, je zatiaľ málo.Prehľad úrokových sadzieb bánk, ktoré chcú ponúkať mladomanželské pôžičky:
BRATISLAVA. Minimálne o štyri a pol percenta si môžu znížiť mladomanželia úrok na svoju pôžičku. Umožňuje im to zákon o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov. O tri percentá by ich mal zvýhodniť štát. Ale len pod podmienkou, že banka, kde o úver žiadajú, zníži úrok minimálne o polovicu, teda 1,5 percenta.
Mladomanželské pôžičky však nezískajú všetci. Vek manželov podľa zákona nesmie presiahnuť 35 rokov a musia o ňu požiadať minimálne do dvoch rokov po svadbe. Ich spoločný mesačný príjem nemôže byť vyšší, než je 2,6násobok priemernej mzdy v ekonomike, teda 1936 eur. Požičať si môžu najviac desaťtisíc eur, a to na akýkoľvek účel. Na získanie pôžičky musia predložiť okrem dokumentov potrebných pri vybavovaní spotrebného úveru aj sobášny list. Do banky by tak mali prísť s dvoma preukazmi totožnosti, dokladom o príjme a o svadbe.
Zatiaľ len v polovici bánk
Úrokové sadzby na pôžičku
VÚB: od 5,4 do 12,4 percenta,
Dexia: od 8 do 11,28 percenta,
Volksbank Slovensko: úroková sadzba bude stanovená aktuálne podľa podmienok na trh,
ČSOB: neuviedla úroky.
Zdroj: banky
Banky tento produkt, upravený zákonom, do svojej ponuky veľmi zaradiť nechcú. Z desiatich oslovených bánk sa ho zatiaľ rozhodli ponúkať len štyri - VÚB, Dexia, ČSOB a Volksbank. Aj v nich si mladí manželia musia na pôžičku počkať, všetky štyri banky ju totiž budú ponúkať najskôr v júni. „Pôžičky sa podľa zákona môžu realizovať od apríla, ale banky potrebujú čas na prípravu," povedal Marcel Laznia z bankovej asociácie.
V júni by mohla mladomanželské pôžičky zaviesť aj UniCredit Bank. Ešte nespresnila, či ich bude poskytovať určite. „Produkt je v štádiu prípravy, čakali sme na legislatívne spresnenia," povedala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková. O pôžičkách pre mladomanželov uvažuje aj OTP Banka, zatiaľ neuviedla, kedy by to chcela urobiť. „Termín, od ktorého bude možné žiadať o úver so štátnym príspevkom pre mladých manželov, zatiaľ nebude banka spresňovať," povedala hovorkyňa banky Tatiana Jonáková.
Mladomanželskú pôžičku si nevybavíte v Tatra banke ani v mBank. Slovenská sporiteľňa sa rozhodne v lete. „V najbližších mesiacoch s poskytovaním mladomanželských pôžičiek nezačneme," povedal jej hovorca Štefan Frimmer. Poštová banka sa ešte rozhoduje. „Zvažujeme pozitíva aj negatíva. Zatiaľ je skoro hovoriť, či ich zaradíme do ponuky," povedala hovorkyňa banky Eva Sagálová.
Iné zvýhodnenia nebudú
Všetky banky, ktoré sa už rozhodli tieto pôžičky poskytovať, plánujú úver zvýhodniť o 1,5 percenta. Žiadna z nich teda neprekročí minimálnu hranicu, ktorú určuje zákon.
Iné výhody banky k mladomanželským pôžičkám pridať neplánujú. „Okrem zníženej úrokovej sadzby budú podmienky ako pri bežných spotrebných úveroch," povedala Alena Walterová, hovorkyňa VÚB. Väčšina bánk neplánuje ani zvýhodňovať pri týchto pôžičkách svojich klientov, ktorí majú v banke aj účet či využívajú iný produkt. „Nepočítame so zásadnejšími rozdielmi," povedala Jana Lukáčová, hovorkyňa Volksbank Slovensko.
Výnimkou bude VÚB, ktorá zvýhodnenie pre vlastných klientov bude mať. „Výhodou pre klientov banky je zníženie minimálneho veku pre poskytnutie úveru na 23 rokov. Neklienti môžu úver získať od 25 rokov. Ostatné podmienky sú rovnaké," povedala Walterová. Pôžička sa pritom môže podľa Lukáčovej zo zákona poskytovať už od 18 rokov.
Najväčšie rozdiely medzi bankami sú v lehote splatnosti tohto úveru. Najkratšiu majú Volksbank a Dexia. Obe po do piatich rokov, za nimi nasleduje VÚB s jedným až siedmimi rokmi a ČSOB s desiatimi rokmi.
Čo po rozvode?
Čo sa stane, ak sa dvojica, ktorá získala túto pôžičku, rozvedie? Nárok na štátny príspevok im zanikne. Rozdelením bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa úver prevedie na jedného z nich a ten bude úver splácať pri štandardnej úrokovej sadzbe. Od rozvodu sa nebude uplatňovať štátny príspevok a príspevok banky, vysvetľuje Walterová.
Jediný prípad, keď musia manželia vrátiť štátny príspevok, ktorý im zvýhodnil úročenie, je, ak predložili pri uzatváraní zmluvy nepravdivé údaje o výške priemerného mesačného príjmu alebo o veku.