REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Podobné správy spravidla čítajú jej autori, niekoľko politikov, experti a zopár novinárov.
So správou o tom, kto je zodpovedný za krach prosperujúcej severskej ekonomiky, je to inak. Dokument, ktorý dnes zverejnila vyšetrovacia komisia islandského parlamentu, sa dostal až na dosky Reykjavíckeho mestského divadla. Dvetisíc strán budú herci čítať štyri až päť dní, vo dne aj v noci. Vstup bude zadarmo.
Hrubá nedbanlivosť
Podľa prvých informácií o dlhoočakávanej správe sa na pódiu budú najčastejšie skloňovať mená siedmich bývalých predstaviteľov islandskej vlády a inštitúcií, ktoré mali islandské banky kontrolovať.
Za krach islandských bánk môže „hrubá nedbanlivosť" islandského expremiéra Geira Haardea či šéfa centrálnej banky Davida Oddssona, vyhlásil predseda vyšetrovacej komisie Pall Hreinsson. „Mali potrebné informácie, ale nekonali podľa nich. Každý len ukazoval prstom na ďalšieho," dodal Hreinsson. Ich vina podľa správy spočíva v slabej regulácii bánk.
Hreinssonova komisia vznikla v novembri 2008 po tom, ako tri najväčšie islandské banky skrachovali pod tlakom dlhov. S nimi skolaboval celý islandský bankový sektor a potom aj ekonomika ostrova. Problémy krajine spôsobil aj fakt, že o svoje vklady prišli Briti a Holanďania. Škodu za štyri miliardy eur im vyplatili ich vlády, ktoré chcú teraz náhradu od Reykjavíku. Vyplatiť cudzích klientov islandských bánk však Islanďania odmietli v referende minulý mesiac.
Hoci vláda hneď vyhlásila, že s Londýnom a Haagom sa dohodne aj tak, ozdravenie severskej ekonomiky sa tým odkladá. Pre neexistujúcu dohodu agentúra Moody's pred týždňom znížila rating Reykjavíku zo stabilného na negatívny. Spor neoficiálne ohrozuje aj pomoc od Medzinárodného menového fondu či vstup Islandu do Európskej únie. Od tej si ekonomika, ktorá sa má tento rok zmenšiť o päť percent HDP, sľubuje stabilitu.
Bankári podnikajú ďalej
Recitálom vyšetrovacej správy, ktorý bude naživo dostupný aj na internete, chcú Islanďania dokázať aj to, ako veľmi im záleží na potrestaní vinníkov. To je však zatiaľ menej isté ako ich mená.
Napríklad bankárov síce vyšetrujú, tí však zatiaľ ďalej podnikajú. Jon Asgeir Johannesson, väčšinový vlastník banky Glitnir, šéfuje firme Iceland Foods, žije v Londýne a vraj sa tam chystá založiť ďalšiu sieť supermarketov.
Nie je výnimkou. Osobné zlyhanie nepriznal žiadny z bankárov či politikov. Niektorí islandskí analytici očakávajú, že zmeniť by to mohla zverejnená správa.