BRATISLAVA. Súkromné investície na Slovensku presahujú priemer krajín Európskej únie (EÚ). Vyššie sú o 5 až 7 percentuálneho bodu (p. b.). Kým priemer za EÚ 27 sa dlhodobo pohybuje okolo 18 %, v SR je ich podiel približne 25 % na hrubom domácom produkte (HDP).
Podľa ekonóma zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Viliama Páleníka je však otázne, či tieto investície majú aj požadovaný efekt. Teda, či sú dostatočne efektívne, aby zvýšili budúcu životnú úroveň Slovákov. "Zdá sa, že málo ovplyvňujú hospodársky rast. Ten by mal byť väčší pri tak obrovských investíciách," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii.
Na Slovensku sa veľa investuje dlhodobo, už viac ako 10 rokov. "To už nie je náhoda, to je vlastnosť ekonomiky," vysvetlil Páleník. Najvyššie percentá dosahovala krajina v roku 1998, konkrétne 32,7 % z HDP. Rovnaké objemy zaznamenáva napríklad Rumunsku, Bulharsko, Španielsko či Írsko.
Fakt, že objem investícií nemá želaný efekt, je podľa ekonóma spôsobený nielen charakterom zahraničného kapitálu, ale aj slovenskými podmienkami. "Súkromný sektor u nás nefunguje na prísnych ekonomických kritériách," zdôraznil Páleník. Najzávažnejším problémom, ktorý znižuje efektívnosť investovaných peňazí, je korupcia.
Naopak, objem verejných investícií sa na Slovensku nevychyľuje európskemu priemeru, pohybuje sa okolo 3 %. "Náš štát, z hľadiska objemu, investuje v rámci európskej normy," podotkol Páleník. Aj tu je však otázna efektívnosť.
Ako SMER-SD plní sľub podporovať investície s vyššou pridanou hodnotou
Čo sľúbili: Otázkou je, ako sa nám bude dariť lákať investorov do výroby s vyššou pridanou hodnotou. Nemôžeme sem preto lákať investora, pre ktorého budú slovenské ženy za deväťtisíc korún montovať nejaké káble. To už nie je investícia, ktorú dnes potrebujeme. Musíme hľadať niečo iné.
Zdroj: Lidové noviny, 18.3. 2006, "Robert Fico: Český model nad slovenským vyhrál"
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Investície s vyššou pridanou hodnotou zvyšujú konkurencieschopnosť hospodárstva, čím vytvárajú aj predpoklady pre rýchlejší rast platov. Zároveň vytvárajú podmienky pre dlhodobejšie pôsobenie investorov na Slovensku, keď znížia riziko odchodu investorov v dôsledku rastu ceny práce.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Od začiatku roka 2008 síce platí nový zákon o investičnej pomoci, podľa ktorého výška stimulov rastie so zvyšujúcim sa vzdelaním nových pracovníkov. V rokoch 2005-07 však v high-tech a medium-tech výrobných odvetviach nedošlo k výraznejšiemu rastu počtu pracovných miest, zamestnanosť vo vedomostne náročných odvetviach služieb dokonca klesla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.