BRATISLAVA. Kto vložil pred rokom peniaze do niektorého z akciových fondov, mohol zarobiť desiatky percent. Sporitelia v druhom pilieri sa takémuto zhodnoteniu dôchodkových úspor za uplynulý rok ani zďaleka nepriblížili.
Penzijné fondy sú bez akcií
Rastové dôchodkové fondy, ktoré sú z penzijných fondov síce najrizikovejšie, no zároveň majú najväčší rastový potenciál, za posledných dvanásť mesiacov zarobili od 0,07 do 1,88 percenta.
Akciové indexy si za rovnaké obdobie pripísali zisky až okolo 40 percent. Aj preto, že akciové trhy dosiahli vlani v marci niekoľkoročné dno a trhy odvtedy viacmenej rastú.
Pravidlá, ktoré smeráci presadili, sú vyšinuté, myslí si Ivan Štulajter.
Odpoveď na otázku, prečo sa rast akciových trhov čiastočne neodrazil aj na zhodnotení penzijných úspor, netreba dlho hľadať. V majetku dôchodkových fondov nie sú žiadne akciové investície alebo ich podiel je len nepatrný.
Dôchodkové spoločnosti postupne vypredali z portfólií dôchodkových fondov akcie do konca vlaňajšieho júna.
Teda k dátumu, odkedy začala platiť novela zákona, ktorá zaviedla povinnosť porovnávať výnosy za šesťmesačné obdobie. Za také krátke obdobie je však riziko prudkých zmien na akciových trhoch privysoké.
Dôchodkové spoločnosti sa riziku, že budú musieť sporiteľom doplácať z vlastného majetku, vyhli tak, že akciové investície radšej odpredali. Zatiaľ sporiteľom nedoplácali nič a mohli si účtovať aj výnosový poplatok.
„Ak by bolo vo fondoch 20 percent akcií v takom zložení, v akom sme to obvykle držali, výkonnosť fondov by za posledných 12 mesiacov bola asi o 12 percent vyššia, ako je tá súčasná," hovorí Vladimír Mlynek z VÚB Generali DSS. Ak by vo fondoch bolo 10 percent akcií, výnos by bol vyšší asi o 6 percent.
Aegon DSS vypočítal, že ak by pätina majetku rastového fondu bola v akciách, za ostatný rok by sa zhodnotil viac ako o 8 percent.
Ficova vláda porovnávanie výnosov presadila narýchlo v skrátenom legislatívnom konaní. Vysvetľovala to tým, že chce ochrániť dôchodkové úspory v čase krízy. Jej kroku predchádzalo stretnutie s akcionármi DSS.
Správcovia penzijných úspor to považovali za trest za to, že nesúhlasili s premiérovou predstavou, aby sa znížila výška príspevkov do druhého piliera.
Ministerstvo práce sa včera k výnosom nevyjadrilo. Už skôr však viackrát odmietlo, že by zmenou legislatívy prinútili dôchodkové spoločnosti k výpredajom akcií. No aj NBS pred niekoľkými mesiacmi vo svojej správe uviedla, že DSS vypredávajú akcie najmä pre vládne zásahy do druhého piliera.
Centrálna banka varuje
Dnes je v podstate jedno, či má sporiteľ dôchodkové úspory v rastovom, alebo v konzervatívnom fonde. Ich portfóliá sú si veľmi podobné. Líšia sa len tým, koľko je v nich dlhopisov a aký podiel tvoria peňažné investície, najmä vklady v bankách.
Niekedy je ten podiel veľmi podobný. Preto neprekvapuje, že niektoré konzervatívne fondy zarobili za posledný rok viac ako rastové fondy pod tým istým správcom.
Národná banka však upozornila, že dôchodkové fondy sú vystavené riziku v prípade, že by niektoré banky zlyhali. Majetok vo fondoch nie je totiž dostatočne diverzifikovaný. NBS hovorí o riziku „z koncentrácie pre nízku diverzifikáciu vkladov v bankách".
Ako vláda plní sľub zachovať druhý pilier dôchodkového zabezpečenia
Čo sľúbili: Starobné dôchodkové sporenie ako súčasť dôchodkového systému založené na kapitalizačnom princípe a na princípe zásluhovosti vláda aj naďalej zachová.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Druhý pilier posilňuje dlhodobú stabilitu dôchodkového systému tým, že rozkladá zodpovednosť za budúce dôchodky medzi slovenský trh práce a svetové finančné trhy. Pomáha tak Slovensku vyrovnať sa so starnutím obyvateľstva, v dôsledku ktorého priebežný systém financovania v budúcnosti nebude schopný pokryť dôchodky pre všetkých ľudí.
Aká je realita? Sľub je prevažne splnený. Druhý pilier síce ostáva zachovaný, vláda však viacerými aj neférovými krokmi významne ohrozila jeho existenciu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zaviesť dobrovoľnosť v druhom pilieri dôchodkového zabezpečenia
Čo sľúbili: Chceme tento (druhý) pilier urobiť dobrovoľný. To znamená tí, ktorí doňho teraz budú musieť vstupovať povinne, chceme zaviesť dobrovoľnosť vstupu.
Zdroj: Viera Tomanová, ministerka práce a sociálnych vecí, STV, O päť minút dvanásť, 23.7.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Zrušením povinnosti pre mladých ľudí vstúpiť do druhého piliera vláda riskuje zvýšenie záťaže Sociálnej poisťovne v budúcnosti. V dôsledku starnutia obyvateľstva totiž priebežný systém financovania v budúcnosti nebude schopný pokryť dôchodky pre všetkých ľudí.
Aká je realita? Sľub bol splnený. Vláda zrušila povinnosť pre mladých ľudí vstúpiť do druhého piliera od roku 2008.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub znížiť odvody do druhého piliera
Čo sľúbili: Treba zmeniť aj nevýhodný pomer rozdelenia dôchodkových odvodov medzi Sociálnu poisťovňu a súkromné DSS. (...) Napríklad na 12 percent pre Sociálnu poisťovňu a 6 percent pre DSS. Našou povinnosťou je predsa znižovať deficit SP. Ak Smer bude vo vláde, nebudeme mať záujem riešiť tento problém tým, že tú dieru budeme plátať verejnými peniazmi, ktoré potrebujeme na iné účely.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, týždenník Slovo, 31.5.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Išlo by podľa nich o prejedanie peňazí v súčasnosti na úkor budúcich generácií. Druhý pilier má totiž riešiť budúce deficity prvého piliera, ktoré vzniknú v dôsledku starnutia obyvateľstva.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nenavrhla zmenu pomeru odvodov do 1. a 2. piliera.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.