Štát môže prísť o veľké peniaze. Odškodňovať možno bude musieť Slovenské elektrárne a SPP. Najvyšší súd totiž potvrdil, že rozhodnutia o regulovaní cien plynu a elektriny boli nezákonné.
Pôvodná agentúrna správa bola o 22:16 nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) sa pred dvomi rokmi rozhodol chrániť ľudí pred rastúcimi cenami elektriny. Dôsledky sa dostavili dnes. Najvyšší súd rozhodol, že nariadenie, ktorým vláda urobila túto „ochranu", je nezákonné. Enel ani premiér nemajú rozhodnutie v rukách, nechcú sa vyjadrovať, čo bude ďalej. Rozhodnutie zatiaľ nie je prístupné ani na webe Najvyššieho súdu. „Musíte si počkať zopár dní," odkázala Sylvia Machalová z kancelárie predsedu Najvyššieho súdu.
Akoby ani neexistovalo
„V prípade, ak sa potvrdia neoficiálne informácie, súd rozhodol o vrátení veci na nové správne konanie," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
V takom prípade podľa hovorcu krajského súdu Pavla Adamčiaka nastane stav spred dvoch rokov, keď ministerstvo nariadenie vydalo. Laicky povedané, ak Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie krajského súdu, Jahnátkovo nariadenie prestáva existovať. „Je už potom vecou ministerstva, či vydá nové nariadenie, alebo nie," dodáva Adamčiak.
Opäť sme raz "ušetrili", povzdychol si Peter Schutz.
Ministerstvo priamo neodpovedalo na otázku, či vydá nové rozhodnutie. Zvara však napísal: „Ministerstvo hospodárstva a vláda v otázke cien energií, prípadne ich neoprávneného zvyšovania pre občanov, budú pokračovať v nastúpenom kurze pri rešpektovaní platnej legislatívy a noriem nastavených Európskou úniou."
Rozhodnutie Najvyššieho súdu neznamená automaticky, že by mal štát odškodniť Enel. Taliansky väčšinový vlastník Slovenských elektrární však môže žiadať o náhradu škody v civilnom alebo obchodnoprávnom konaní. Zatiaľ tak podľa hovorkyne elektrární Jany Burdovej neurobil. Najskôr potrebujú mať v rukách rozhodnutie Najvyššieho súdu. Podľa denníka Pravda môže ísť aj o stomiliónovú škodu v eurách. Enel totiž predával elektrinu pod trhovú cenu.
Opozícia chce zosobňovať
Opoziční politici očakávajú, že teraz príde k skokovému zvýšeniu cien. „Stane sa to ako dôsledok politickej regulácie cien v minulosti," myslí si poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš. Zsolt Simon zo strany MostHíd dodáva: „Táto vláda dohnala Slovensko do viacerých súdnych sporov, na ktoré sa budú musieť poskladať daňoví poplatníci."
Po celý rok 2009 museli Slovenské elektrárne predávať distribučným spoločnostiam jednu megawatthodinu elektrickej energie pre domácnosti za 60,28 eura. Pre malé podniky, ktorými sú napríklad teplárne, za 79,16 eura. Tento rok ju predávajú ešte o niečo lacnejšie, pre domácnosti aj pre malé podniky rovnako za 57,9 eura.
Janiš navrhuje, aby v prípade odškodňovania elektrární, bola škoda zosobnená tým, ktorí nezákonne rozhodli. Teda premiérovi Ficovi, ministrovi Jahnátkovi a šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi.
Boli to totiž oni, čo sa podieľali na tom, že regulácia formou opatrenia vo všeobecnom hospodárskom záujme uzrela v lete 2008 svetlo sveta. Minister Jahnátek potom vydal nariadenia o regulovaní a šéf „nezávislého" regulačného úradu vydal cenové rozhodnutia.
Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sa elektrárne môžu dohodnúť so štátom aj na inej ako finančnej forme odškodnenia. „Sú tu veľké projekty ako napríklad Mochovce. Do toho, ako rokuje štát s elektrárňami, však nikto nevidí."
Keďže sa však Jahnátkovo nariadenie týkalo aj Slovenského plynárenského priemyslu, môže štát čakať reakciu aj od plynárov. Hovorca SPP Ondrej Šebesta nechcel dnes špekulovať o tom, ako sa zachovajú a či budú žiadať odškodnenie.
Ako SMER-SD plní sľub bojovať s „nenažranými" monopolmi
Čo sľúbili: "Stop nenažranosti SPP a vlády" - stálo na dvoch transparentoch, ktoré poslanci Smeru v daždi priviazali o plot centrály SPP. Robert Fico (citát): "Smer - Sociálna demokracia nebude nikdy rezignovať na úlohu štátu pri tvorbe cien energií a vytvorí mechanizmus, ktorý umožní štátu chrániť obyvateľov pred bezohľadnou cenovou politikou monopolu."
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, Rádio Slovensko, Rádiožurnál, 4.8.2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Regulácia monopolov je namieste. Garantovať dlhodobo nízke alebo stabilné ceny energií však nie je možné, keďže závisia od svetových trhov, ktoré vláda nedokáže ovplyvniť. Lepším riešením by bola liberalizácia týchto odvetví.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Rast cien energií a vody pre domácnosti sa po roku 2006 výrazne spomalil. K januáru 2007 ceny dokonca medziročne mierne poklesli, hoci v ďalších dvoch rokoch opäť mierne vzrástli. K miernemu poklesu cien dôjde s výnimkou vody aj od roku 2010. Vláda na podniky vyvíjala tlak, posilnila svoj vplyv na regulačný úrad a tiež oslabila právomoci zahraničných akcionárov autonómne navrhovať zmeny regulovaných cien.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.