ATÉNY. Grécko pripravuje podmienky na aktiváciu finančnej pomoci od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF), to však neznamená, že krajina bankrotuje. Vyhlásil to dnes v parlamente grécky premiér Jorgos Papandreu.
"Robíme všetky požadované prípravné kroky," povedal Papandreu poslancom.
Grécko v snahe prekonať dlhovú krízu, ktorá otriasla celou eurozónou, požiadalo vo štvrtok (15. 4.) svojich partnerov v menovej únii a MMF, aby sa začali formálne konzultácie o poskytnutí záchranného finančného balíka v hodnote 45 miliárd eur. Očakáva sa, že rozhovory potrvajú zhruba dva týždne. V prípade, že Grécko o pomoc požiada, musí ju najskôr jednomyseľne schváliť všetkých 16 vlád z eurozóny. Objavili sa aj špekulácie, že Nemecko, kde je verejnosť proti tomu, aby vláda poslala Grécku peniaze, tak môže celý balíček zablokovať.
Papandreu tiež v parlamente informoval, že MMF sa síce podieľa na monitorovaní situácie v Aténach, to ale neznamená, že krajina bankrotuje.
Pripomenul, že vláda, ktorá prevzala moc vlani v októbri a odhalila obrovský rozpočtový schodok, už zaviedla prísne úsporné opatrenia a drastické reformy, aby dostala krajinu z problémov.
Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukázali, že dve tretiny Grékov nie sú spokojné s počínaním nového kabinetu, ale stále ho podporuje viac obyvateľov ako konzervatívnu opozíciu.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Situácia gréckych bánk sa podľa Tricheta môže zhoršiť
MADRID. Grécke banky sú stále v zložitej situácii, ktorá sa môže ešte zhoršiť, vyhlásil v piatok prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.
Na stretnutí s ministrami financií členských krajín eurozóny Trichet uviedol, že grécky bankový systém využíva ponuku likvidity od ECB a centrálnych bánk členských štátov. ECB minulý týždeň predlžila účinnosť miernejších pravidiel pre poskytovanie úverov, keď rozhodla, že aj po januári 2011 bude pri poskytovaní hotovosti akceptovať ako kolaterál cenné papiere s ratingom na stupni BBB-. Grécke dlhopisy bude možné vďaka tomu používať ako kolaterál, aj keby sa opäť znížil rating krajiny.
Trichet ďalej uviedol, že obavy na finančných trhoch pretrvávajú aj napriek dohode lídrov EÚ o pomoci Grécku a záväzku gréckej vlády uskutočňovať v roku 2010 ohlasované úsporné opatrenia.
SITA