SME

Dražieb je viac, výsledok nie je vždy istý

Pre banky je dražba posledným riešením, ako vymôcť dlh. Takýchto posledných riešení je však čoraz viac.

Prichádza vlna dražieb nehnuteľností založených v bankách pre hypotéky. Banky na vymáhanie dlhov oprávňuje zmluva.Prichádza vlna dražieb nehnuteľností založených v bankách pre hypotéky. Banky na vymáhanie dlhov oprávňuje zmluva. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

Kým sa banka rozhodne dať byt neplatiča do dražby, trvá to niekoľko mesiacov. Avšak ani dražba dnes nie je zárukou, že veriteľ dostane peniaze hneď nazad.

BRATISLAVA. Banky začali zapĺňať zoznamy dražieb. Ešte pred vyše rokom sa medzi navrhovateľmi pri bytoch a domoch dali nájsť skôr výnimočne. Teraz už tvoria významnú časť zákazníkov dražobných spoločností.

Len tento týždeň má byť v ôsmich slovenských krajoch 42 dražieb nehnuteľností na bývanie. Banky navrhli 28 z nich. Okrem bánk však dávajú do dražieb domy a byty nebankové subjekty či vlastníci z bytoviek.

Kríza aj vyhrotené vzťahy

Krátko o dražbe
  • Kým sa byt či dom neplatiča úveru založeného nehnuteľnosťou dostanú do dražby, trvá to mesiace. Vo výhode je dlžník,
    ktorý komunikuje s bankou.
  • Postup dražby upravuje zákon. Stanovuje lehoty, ktoré treba dodržiavať, aj spôsoby, ako a komu musí byť dražba oznámená (vrátane dlžníka či verejnosti). Podrobnosti sú aj na weboch dražobných spoločností či na stránke www.drazba.sk.
  • Posledným momentom vyplatenia dlhu mimo dražby je
    otvorenie dražby licitátorom.
  • Kto uspel na dražbe, stáva sa
    novým vlastníkom po priklepnutí a doplatení sumy, za ktorú vydražil. Kataster zapíše zmenu záznamom - nežiada sa.
  • Z výťažku dražby sa uhradia
    náklady na dražbu a dlh.

    Zvyšok sa odovzdá bývalému vlastníkovi. Ak na nehnuteľnosti viazlo viac záložných práv,
    zostatok sa zloží do notárskej úschovy.
  • Ak výťažok z dražby nestačí
    na splatenie dlhu, je vecou jej
    navrhovateľa, akým spôsobom si pohľadávku dovymáha.
  • Dlžníkovi oznámenie o dražbe pošle dražobná spoločnosť.
    Ak chcete nakupovať, oznamy dražieb sú aj na portáli www.notar.sk alebo v Obchodnom vestníku.

Zdroj: Dražobná spoločnosť, ht

„Oproti vlaňajšku počet dražieb mierne narastá. Ale o extrémnom náraste nemožno zatiaľ hovoriť," tvrdí Martin Hatara z Dražobnej spoločnosti, ktorá patrí na Slovensku k najväčším. Väčšina z nich pritom súvisí s úvermi poskytnutými po roku 2004.

Podobné skúsenosti majú aj menší dražobníci, vývoj potvrdzujú údaje centrálnej banky. Tá síce neeviduje výkony záložného práva, no banky jej hlásia počty nesplácaných pôžičiek. Pri hypotékach podiel zlyhaných úverov na začiatku roka narástol z vlaňajších 1,8 na 2,7 percenta.

Dôvodom, prečo pribúda neplatičov, sú finančné problémy. Dostala ich do nich hlavne kríza. „Za všetkým by som však krízu nevidel," hovorí Marek Halamík z MH Estate. Stretol sa aj s prípadmi, keď situáciu nechali dôjsť až k dražbe rozvádzajúci sa manželia, z ktorých ani jeden nechcel splácať spoločný úver.

Dražba nie je len tak

Kým sa banka rozhodne dať byt neplatiča do dražby, trvá to aj niekoľko mesiacov. A to aj pri klientoch, ktorí svoju situáciu s bankou nie sú od začiatku ochotní riešiť.

Banky sa zvyčajne prvé tri mesiace, keď klient neplatí, snažia zastihnúť ho e­mailom, esemeskami, telefonicky a písomne upomienkami, v ktorých upozornia na omeškanie splátok úveru. Po zhruba štyroch mesiacoch z banky odchádza výzva na predčasnú splatnosť celého úveru. Tento krok je zvyčajne posledným pokusom zo strany finančnej inštitúcie o zmier. Vo výzve je upozornenie na riziká nečinnosti a najmä na hrozbu speňaženia založenej nehnuteľnosti v dražbe.

Ak dlžník nezareaguje ani vtedy, banka dá návrh na vykonanie dražby dražobnej spoločnosti. Prvý úkon, ktorý spoločnosť vykoná, je zaslanie ďalšej výzvy na splatenie dlhu. Ak dlžník opäť nič nespraví, dražobná spoločnosť začne pripravovať znalecký posudok a stanoví termín dražby.

Dražba sa môže uskutočniť najmenej 30 dní po stanovení termínu. Dlžníkovi tento aj iné termíny musia oznámiť. Ten má však stále čas vyplatiť dlžobu. Posledná šanca zaplatiť, avšak už aj vrátane nákladov na pripravenú dražbu, končí otvorením dražby licitátorom.

Podľa skúseností Dražobnej spoločnosti zhruba 45 percent prípadov sa vyrieši bez toho, aby sa dražba začala.

Z tohtotýždňových dražieb navrhovateľ do uplynulého piatka zrušil sedem.

Limity chránia aj obmedzujú

Avšak ani dražba v súčasnosti nie je zárukou, že sa ňou dlhy umoria. Dôvodom je pravidlo, podľa ktorého najnižšie podanie aj pri opakovanej dražbe nehnuteľnosti, kde má dlžník trvalé bydlisko, nesmie byť nižšie ako tri štvrtiny hodnoty určenej znalcom. Znaleckú cenu domu či bytu, kde dlžník trvalo nebýva, možno znížiť najviac na polovicu. V čase klesajúcich cien nehnuteľností sa tento limit stáva problémom, hoci na druhej strane chráni dlžníka.

Po takomto znížení ceny sa nehnuteľnosť vzhľadom na možné problémy s vysťahovaním neplatiča, prípadne dodatočným poškodením majetku, môže vidieť kupujúcim naďalej vysoká. O niektoré nehnuteľnosti ani nemusí byť záujem.

„Sú nehnuteľnosti, ktoré zostávajú v dražbe aj tri roky," povedala na minulotýždňovej konferencii Stavebného fóra Zuzana Mahútová z ČSOB. „V prípade nepriaznivej situácie banka nemusí predať. Môže sa dohodnúť s dlžníkom, že bude zatiaľ platiť len úroky a riešenie sa odloží napríklad o dva roky," doplnil Vladimír Horváth z VÚB.

Aj exekútori by chceli dražiť

Dražba je pre veriteľa pohodlnejšia. Súhlas na vymáhanie založenej nehnuteľnosti je už v zmluve.

BRATISLAVA. Ak ste si požičali, nesplácate a založili ste nehnuteľnosť, spravidla vás pri výkone záložného práva osloví dražobná spoločnosť a nie exekútor. Pri takto zabezpečených dlhoch je pre veriteľa dražba rýchlejším a jednoduchším riešením.

Pri dražbe na rozdiel od exekúcie nie je nutné rozhodnutie súdu, prípadne notárska zápisnica, v ktorej dlžník uzná záväzok a súhlas s vykonaním exekúcie. Proces mimoexekučnej, teda dobrovoľnej, dražby neprebieha pod dohľadom súdu. Súhlas s vymáhaním záložného práva v dražbe pre prípad, že dlžník nebude uhrádzať svoje záväzky, už totiž štandardne zahŕňa zmluva o úvere, ktorú klient odsúhlasil podpisom.

„Snaha súdnych exekútorov, aby boli v zákone o dobrovoľných dražbách zahrnutí medzi dražobníkov, čo by im umožnilo organizovať dražby pre pohľadávky záložných veriteľov mimo exekučného konania, zatiaľ nenašla legislatívnu podporu,“ hovorí súdny exekútor Martin Hermanovský.

Je však pravdepodobné, že nový vlastník, ktorý nadobudol nehnuteľnosť v dražbe, aj tak bude musieť napokon exekútora osloviť. A to v prípade, keď sa pôvodný vlastník odmietne z vydraženej nehnuteľnosti odsťahovať. Podľa právneho výkladu Prezídia Policajného zboru SR, vypratať byt alebo dom aj po nariadení súdu, ak s tým vypratávaný nesúhlasí, môže totiž len exekútor.

Halka Tytykalová
Uvoľniť byt treba, nechcú to všetci

Nový vlastník bytu či domu, ktorý mu priklepli v dražbe, získa čistý list vlastníctva. No nie vždy aj voľnú nehnuteľnosť.

Čo hovorí zákon
  • Pôvodný vlastník vydraženej nehnuteľnosti je povinný odovzdať ju. Ak zostane, môže sa dopustiť
    trestného činu.
  • Nový vlastník nie je oprávnený nehnuteľnosť svojpomocne vypratať. To môže na základe rozhodnutia súdu iba exekútor. Ten môže požiadať o poskytnutie ochrany políciu.

Advokátska kancelária JUDr. Stanislava Jakubčíka, Prezídium Policajného zboru SR
BRATISLAVA. Starý vlastník nie je vždy ochotný z vydraženej nehnuteľnosti odísť, hoci je zákon na strane nového majiteľa. „Predchádzajúci vlastník je bez zbytočných prieťahov povinný odovzdať predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a preukázania totožnosti vydražiteľa,“ vraví právnik Dávid Štefanka. Ak pôvodný vlastník zostane, môže sa dopustiť trestného činu, za ktorý mu hrozí odňatie slobody do dvoch rokov. Okrem toho je povinný zaplatiť aj za bezdôvodné obohatenie – jeho výška zodpovedá obvyklému nájomnému v podobnej nehnuteľnosti. Na veci nič nemení ani trvalý pobyt pôvodného vlastníka vo vydraženej nehnuteľnosti.

V praxi to však býva zložitejšie. Svojpomocné vypratanie bytu môže nového majiteľa dostať za hranice zákona. Právne najčistejším riešením je podľa Štefanku podať na súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti bez ohľadu na to, ako dlhý a komplikovaný proces to môže byť. S právoplatným rozhodnutím súdu môže potom nový vlastník požiadať o pomoc exekútora.

Halka Tytykalová
Štyri minúty a dosť

BRATISLAVA. Má tam dlžník trvalé bydlisko a bude sa zlacňovať? To boli jediné informácie, ktorých sa nie príliš hlasno, zato naliehavo dožadovali od licitátora ľudia prichádzajúci na dražbu, zatiaľ čo šušťali bankovky zábezpeky, starostlivo ukladané do obálok.

Znižovania ceny sa nedočkali. Nie preto, že by sa predháňali, kto dá viac. Vyvolávacia cena, 71,5 tisíca eur za trojizbový prízemný bytík na okrajovom bratislavskom sídlisku im bola privysoká a dražobník nemal od banky povolené cenu v prvom kole znižovať. Bolo zrejmé, že sa bude dražiť až v druhom. Jedna z minulotýždňových dražieb v kancelárii notára sa tak skončila už po štyroch minútach. Jeden z troch záujemcov si tých niekoľko minút konania dražby kontroloval esemesky.

Druhá dražba v ten istý deň sa skončila úspešnejšie. Starší, po nemecky hovoriaci pán, ako jediný účastník v maličkej miestnosti v sídle dražobnej spoločnosti, po treťom zlacnení presne na tri štvrtiny znaleckej ceny pokojne zodvihol list kancelárskeho papiera s obrovskou jednotkou. Keď čítali všetkých veriteľov, ktorým pôvodní majitelia dlhovali, prestala som rátať pri trinástke. Luxusný viacgeneračný dom za Bratislavou sa napokon predal za vyše 200­tisíc eur. Nového majiteľa však rozrušilo to, že ak dom ešte stihnú pôvodní vlastníci poškodiť, musí sa s nimi vyrovnať sám.

Exkurzia po bratislavských dražbách ma vrátila do reality. Dlžôb a vymožiteľnosti práva.

Halka Tytykalová
Vedeli ste?

1. Hoci zákon hovorí o dobrovoľnej dražbe, na Slovensku sa tento nástroj chápe skôr ako nútený výkon záložného práva.
Vtedy je navrhovateľom veriteľ. Ten postupuje podľa podmienok, ktoré predtým dlžník podpísal v zmluve o úvere. Navrhovateľom dobrovoľnej dražby však nemusí byť len veriteľ, ale aj vlastník.

2. Ak chcete dražbu vidieť, stačí ak zaplatíte vstupné 3,30 eura.

Kto však chce dražiť, ak je to určené v podmienkach dražby, musí pred jej začatím zložiť zábezpeku. Tá nesmie presiahnuť 30 percent z najnižšieho podania. Neúspešným účastníkom dražby sa zábezpeka vracia.

3. Na nehnuteľnostiach, ktoré sa dostanú do dražby, býva viac záložných práv.
Napriek tomu nehnuteľnosť z dražby nový vlastník nadobudne vždy s čistým listom vlastníctva.

4. Cestu na dražby si okrem realitiek nachádzajú aj bežní ľudia.
Napríklad v prípade, ak sa byt dostal do dražby v ich bytovke a oni by ho radi kúpili svojim deťom.

Halka Tytykalová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 208
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 093
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 237
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 884
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 484
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 062
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 571
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 641
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 876
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 813
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády SR Robert Fico.

Privítal záver o využití aj súkromných zdrojov na oživenie domácej ekonomiky.


TASR
Ilustračné foto

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné aj jadrové elektrárne.


SITA
Výstražná tabuľa a technológia zariadenia plynovodu na prepojovacom bode Budince – reverz.

Rokovalo sa aj o Balkánskej ceste.


TASR
Ilustračné foto

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzovala novelu dôchodkového systému.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 884
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 484
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 062
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 571
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 641
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 876
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 813
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu