ORAN. Zástupcovia najväčších vývozcov zemného plynu sa dnes zišli v alžírskom meste Oran, aby sa dohodli na podpore cien plynu. Fórum krajín vyvážajúcich plyn (Gas Exporting Countries Forum - GECF) združuje 11 krajín - od Ruska cez Irán, Katar až po Alžírsko - a na svetové trhy dodáva približne 70 % komodity.
Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvolala na ruského ministra energetiky Sergeja Šmatka, by mali rokovať o možnostiach, ako zvýšiť ceny plynu, pričom najväčšie problémy spôsobuje ich prepad v Európe. Šmatko povedal, že účastníci fóra prerokujú "situáciu na niektorých regionálnych trhoch, vrátane európskeho". Rusko podľa neho už znížilo vývoz do Európy, čím zabránilo ešte väčším výkyvom cien plynu.
Alžírsky minister energetiky Šakib Chalíl verí, že dnešné rozhodnutia stanovia "novú éru organizácie", ktorá sa považuje za plynovú obdobu ropného kartelu OPEC.
Ceny plynu klesli v ostatných dvoch rokoch zhruba o 50 %, pod čo sa podpísal na jednej strane znížený dopyt po surovine po nástupe finančnej a hospodárskej krízy a na druhej strane zvýšenie ťažby plynu z alternatívnych ložísk v Severnej Amerike. Podľa Chalíla práve USA sú hlavnou príčinou poklesu cien, keďže takmer úplne zastavili dovoz plynu zo zahraničia.
"Prognóza je dosť znepokojujúca," povedal alžírsky minister po otvorení zasadnutia fóra. Neočakáva, že dopyt po plyne dosiahne v najbližšom období úroveň z roku 2008, určite nie do roku 2013. Súčasné ceny dosahujú približne 4 USD (2,98 eura) za milión britských tepelných jednotiek (BTU), čo je približne 20-krát nižšia cena ako za ropu. Bežne sa však za plyn platí iba zhruba 10-krát menej.
Dlhodobo nízke ceny sú podľa ministrov nebezpečné, pretože prieskum a ťažba zemného plynu sú podobne ako v prípade ropy finančne náročné. Ak budú ceny plynu nízke aj v ďalšom období, firmy ani štáty nebudú schopné vysoké náklady na otváranie nových ložísk pokryť, čo sa môže v neskoršom období vypomstiť.