BRATISLAVA. Postup ministerstva hospodárstva pri vydávaní rozhodnutia o dodávke elektriny za regulovanú cenu bol nezákonný. Rezort navyše nepreukázal ani všeobecný hospodársky záujem, ktorým rozhodnutie zdôvodňoval a jeho tvrdenia nemožno brať vážne. Uvádza sa to v rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý získala SITA. Ministerstvo má podľa súdu vydať nové rozhodnutie.
Vláda otvára priestor pre zákulisné hry, myslí si Ivan Štulajter.
Vydáme nové rozhodnutie
Rezort pod vedením ministra Jahnátka v júli 2008 rozhodol o povinnosti pre Slovenské elektrárne dodať určité množstvo vyrobenej elektrickej energie za regulovanú cenu. Dôvodom mal byť všeobecný hospodársky záujem. Rozhodnutie však napadli Slovenské elektrárne na súde. Okrem protiústavnosti Najvyšší súd konštatoval aj nesúlad so správnym poriadkom a európskymi princípmi dobrej správy.
Ministerstvo hospodárstva podľa súdu urobilo chybu aj v tom, keď neumožnilo elektrárňam vyjadriť sa k vydanému rozhodnutiu o dodávke cenovo regulovanej elektriny, prípadne ho doplniť. „Rozhodnutie Najvyššieho súdu potvrdilo naše informácie, že pre formálne nedostatky vrátil celú vec na nové správne konanie,“ reagoval hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Podľa neho rezort hospodárstva nové správne konanie začne v najbližšom čase. „Pri novom správnom konaní dostanú Slovenské elektrárne dostatočný čas na vyjadrenie k tejto veci,“ povedal Zvara.
Verejnosti neprístupné
Podľa Najvyššieho súdu rezort hospodárstva taktiež pochybil v tom, že nepredložil k spisovému materiálu nijaké relevantné listiny, preukazujúce všeobecný hospodársky záujem, na základe ktorého rozhodol o regulácii istého množstva vyrobenej elektrickej energie. „Neúplnosť spisového materiálu znemožnila z obsahovej stránky napadnuté rozhodnutia preskúmať,“ upozornil Najvyšší súd.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) vydal rozhodnutie o regulovaní cien Slovenských elektrární na žiadosť vlády. Zaujímavé v tejto súvislosti je, že toto rozhodnutie vo všeobecnom hospodárskom záujme nie je možné nájsť na internete. Zvara tvrdí, že verejnosť nemá k nemu prístup, lebo tak určuje zákon.
„Kópie spisov majú právo dostať účastníci konania a ich zástupcovia. Iným osobám môže správny orgán poskytnúť kópiu spisov, ak preukážu odôvodnenosť svojej požiadavky.“
Ako SMER-SD plní sľub bojovať s „nenažranými" monopolmi
Čo sľúbili: "Stop nenažranosti SPP a vlády" - stálo na dvoch transparentoch, ktoré poslanci Smeru v daždi priviazali o plot centrály SPP. Robert Fico (citát): "Smer - Sociálna demokracia nebude nikdy rezignovať na úlohu štátu pri tvorbe cien energií a vytvorí mechanizmus, ktorý umožní štátu chrániť obyvateľov pred bezohľadnou cenovou politikou monopolu."
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, Rádio Slovensko, Rádiožurnál, 4.8.2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Regulácia monopolov je namieste. Garantovať dlhodobo nízke alebo stabilné ceny energií však nie je možné, keďže závisia od svetových trhov, ktoré vláda nedokáže ovplyvniť. Lepším riešením by bola liberalizácia týchto odvetví.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Rast cien energií a vody pre domácnosti sa po roku 2006 výrazne spomalil. K januáru 2007 ceny dokonca medziročne mierne poklesli, hoci v ďalších dvoch rokoch opäť mierne vzrástli. K miernemu poklesu cien dôjde s výnimkou vody aj od roku 2010. Vláda na podniky vyvíjala tlak, posilnila svoj vplyv na regulačný úrad a tiež oslabila právomoci zahraničných akcionárov autonómne navrhovať zmeny regulovaných cien.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.