BRATISLAVA. Riaditeľ Revúckeho sociálneho podniku Vojtech Paluš chce Európsku komisiu zažalovať na súde. V predbežnej správe z auditu sociálnych podnikov totiž napísala, že je súčasťou manažmentu firmy Gemstav.
Tá sociálnemu podniku prenajíma priestory na školenie a sušiareň pre europalety. Komisia považuje osem a pol tisíca eur za neoprávnené výdavky na prenájom školiacej miestnosti, pretože sa tam neuskutočňovali školenia stále.
Ďalším problémom je podľa Bruselu aj to, že hlavným odberateľom drevených výrobkov od Revúckeho sociálneho podniku je firma Golden Wood. Na ňu má byť Paluš tiež napojený.
Orwellovská pravda, že všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú rovnejšie, platí aj v Smere, všimol si Marián Leško.
„Údajné prepojenie na moju osobu je úplný nezmysel a som rozhodnutý žalovať európskych komisárov na súde. V správe sú aj iné zistenia, ktoré sú absolútne nepodložené, a tým spochybňujú celý audit ako nekompetentný a účelový," tvrdí Paluš.
Európska komisia jeho tvrdenia a „vyhrážky" včera nekomentovala, s tým, že ide o predbežnú správu, ktorá nemá byť verejná.
Prenájom u známeho
Podľa vlastníka spoločnosti Gemstav Petra Bednára už Paluš nemá s Gemstavom nič spoločné, nie je ani vo vedení. So spoločným podnikaním skončili asi pred šiestimi rokmi.
Podľa online obchodného registra vlastnil Paluš ešte pred pár rokmi podiel v Gemstave, predal ho však svojmu spoločníkovi Bednárovi. Od Bednára zase odkúpil Paluš podiel vo firme Drevoexport, už ho však predal.
Bednár potvrdil, že Revúckemu sociálnemu podniku prenajíma školiacu miestnosť, za ktorú v súčasnosti pilotný podnik vraj nič neplatí, pretože školenia sú pozastavené. Prenajíma im tiež priestory sušiarne, kde sa sušia europalety, ktoré v Revúcej vyrábajú.
Podľa Bednára je to preto, že sú jedinou firmou v okolí, ktorá má sušiarne s certifikátom. A bez neho by nemohli europalety vyvážať do krajín mimo Európskej únie.
Dodáva, že keby mal Revúcky podnik peniaze na sušiarenskú technológiu, nemuseli by si u nich dávať sušiť europalety a skladovať ich tam, mohli by si to robiť vo vlastnej réžii.
Za koľko? Nepovedia
Drevené palety, ktoré vyrábajú v Revúckom sociálnom podniku a sušia v Gemstave, naozaj predáva Paluš firme Golden Wood. Kontrakt je stále platný.
Podľa zistení európskych audítorov je podozrenie, že cena, za ktorú kupuje Golden Wood europalety od Revúckeho sociálneho podniku, sú nižšie ako trhové ceny. Tie trhové sa pohybujú v rozpätí od 4,40 do 5,40 eura.
„My sme vo februári vykupovali nové palety po 4,70 eura za kus," povedal Alexander Fusi, ktorý vykupuje palety. Podľa iného inzerátu sa začiatkom roka vykupovali europalety po 5,40 eura za kus bez DPH.
Za koľko kupuje Golden Wood europalety od Revúckeho podniku, nechcel majiteľ Golden Wood Ladislav Juhos povedať. Tvrdil však, že ich kupuje dokonca drahšie, ako by ich mohol kupovať inde.
Na otázku, prečo teda nenakupuje inde, povedal, že sa nedá dohromady s cudzími ľuďmi, keď môže nakúpiť od dlhodobého kamaráta. Poprel však akékoľvek personálne prepojenie Paluša na Golden Wood.
Paluš je s Golden Wood spojený cez osobu svojho bývalého partnera z Gemstavu Bednára. Bednár bol v Golden Wood konateľom ešte pred dvomi rokmi. Paluš už na ďalšie otázky odmietol odpovedať.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.