PRAHA.
Európska únia vydala v stredu (21.4.) dokument, v ktorom sa uvádza, že biopalivá môžu vytvárať v niektorých prípadoch až štvornásobok emisií skleníkových plynov než ropné palivá. Podobné argumenty už uvádzajú aj výskumy a oficiálne materiály z Británie a Spojených štátov.
EÚ si stanovila cieľ získavať do roku 2020 najmenej 10 % pohonných látok z obnoviteľných zdrojov. Čoraz viac výskumov však ukazuje, že biopalivá nevedú k podstatnému obmedzeniu emisií skleníkových plynov. Naopak, svojimi nepriamymi dôsledkami ich ešte zvyšuje. Získavanie novej poľnohospodárskej pôdy na pestovanie plodín vhodných na výrobu biopalív totiž často ide na úkor lesov a mokrín, čo anuluje celý prínos používania biopalív v motorových vozidlách.
Z bionafty z európskej repky sa nepriamo uvoľňuje do ovzdušia 150,3 kilogramu kysličníka uhličitého (CO2) na gigajoule a v prípade bioetanolu z európskej cukrovej repy je to 100,3 kg CO2. To je zreteľne viac ako emisia 85 kg z nafty a benzínu získaných z ropy.
Dokument uvádza, že najväčší nepriaznivý vplyv má bionafta z americkej sóje. V dôsledku zmien využitia krajiny a ďalších faktorov vzniká až 339,9 kg CO2 na gigajoule. Mierne nižšie emisie v porovnaní s ropnými palivami sa produkujú bioetanolom z cukrovej trstiny v Latinskej Amerike a palmového oleja v juhovýchodnej Ázii.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny na svojom servere iHNed.cz.