SME

Putin chce zlúčiť Gazprom s ukrajinským Naftogazom

Naftogaz len ťažko platí za dodávky plynu a dlho mu hrozil bankrot. Ďalšie problémy by sa podľa Putina odstránili fúziou s ruským energetickým gigantom.

(Zdroj: ILUSTRAČNE– SITA)

SOČI. Ruský premiér Vladimir Putin využil rýchle zlepšovanie vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou a nečakane navrhol spojenie dvoch kľúčových plynárenských firiem v obidvoch krajinách, Gazpromu a Naftogazu, ktoré chcú uskutočniť výmenou akcií. Podľa analytikov je však fúzia nevýhodná a prakticky nerealizovateľná.

"Ja by som navrhoval, aby sa Gazprom a Naftogaz zlúčili," povedal Putin na zasadnutí Rusko-ukrajinskej medzivládnej komisie v juhoruskom Soči, čím úplne zaskočil ukrajinskú stranu.

SkryťVypnúť reklamu

Od februára, keď funkciu prezidenta na Ukrajine prevzal prorusky orientovaný Viktor Janukovyč, sa vzťahy Kyjeva a Moskvy výrazne zlepšili. Rusi uzatvorili s Ukrajincami novú dohodu o plyne, ktorá znižuje ceny suroviny pre Ukrajinu o 30 % a Kyjev zasa umožnil Rusom, aby ich Čiernomorská flotila využívala námornú základňu v Sevastopole na Kryme ďalších 25 rokov po vypršaní pôvodnej dohody v roku 2017. K tomu je ešte 5-ročná opcia, čo znamená, že ruská flotila bude môcť ostať na Kryme až do roku 2047.

Rusko by získalo kontrolu nad tranzitom

Najnovší návrh ruského premiéra je však zatiaľ jednoznačne najodvážnejší, aj keď ukrajinský premiér Mykola Azarov sa snažil Putinove slová bagatelizovať. Ako povedal, bola to len "improvizácia, o návrhu sa oficiálne ani nediskutovalo".

SkryťVypnúť reklamu

Po skúsenostiach s reakciami ukrajinských politikov pri schvaľovaní predĺženia prenájmu pre ruskú flotilu (parlamentom lietali vajíčka a dymovnice) je ale pravdepodobné, že Kremeľ opäť vyvolá vášne v radoch opozičných politikov. Prípadné spojenie firiem by totiž dalo Rusku kontrolu nad hlavnými tranzitnými sieťami zásobujúcimi ruským plynom strednú a západnú Európu, ako aj nad zásobami plynu na Ukrajine.

Šéf Gazpromu Alexej Miller však v reakcii na Putinov návrh uviedol, že ruská spoločnosť "je pripravená zvážiť výmenu aktív s Naftogazom vo viacerých segmentoch, od ťažby až po predaj plynu. Ako dodal, v podstate sa dá povedať, že je to určitá fúzia spoločností".

Analytici: Zlúčenie je nemožné

Analytici o projekte pochybujú. Podľa analytika spoločnosti Uralsib Chrisa Weafera je kompletná fúzia Gazpromu a Naftogazu prakticky nemožná. Pôvodne predpokladal, že Putin myslel vytvorenie spoločného podniku na modernizáciu ukrajinských plynovodných sietí, o čo sa Rusko usiluje už dlho a Ukrajina až teraz s týmto projektom začína hýbať. Momentálne uvažujú o konzorciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Kompletná fúzia by bola prakticky nemožná, z politického aj finančného hľadiska," povedal Weafer. "No vytvorenie spoločného podniku by tiež zvýšilo vplyv Rusov na ekonomiku Ukrajiny," dodal. Podobný názor má aj Dmitrij Mosijenko, šéfredaktor ukrajinského ekonomického časopisu Oil Market, podľa ktorého by v takom prípade išlo iba o geopolitické hry. "Nazývajte to ako chcete, ale fúzia by sa nedala považovať za ekonomicky výhodnú záležitosť," povedal.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov však potvrdil pôvodné slová Putina. Ako povedal pre agentúru Reuters, ruský premiér neimprovizoval, ale predložil jasný a vopred prepočítaný návrh. "Hovoríme tu o vzniku jednej spoločnosti," povedal. Ako dodal, Ukrajina by v rámci tohto projektu vymenila časť akcií Naftogazu za určité akcie Gazpromu.

SkryťVypnúť reklamu

Rusi núkajú miliónovú pôžičku

Ruská štátna banka je navyše pripravená ponúknuť Ukrajine miliónovú pôžičku na pomoc jej krízou postihnutej ekonomiky. Banka "rokovala s ukrajinským ministerstvom financií a pokiaľ bude mať ukrajinská strana záujem, je pripravená v blízkej budúcnosti ponúknuť pôžičku vo výške 500 miliónov dolárov (375,5 milióna eur)", citovali Putina ruské agentúry.

Vzťahy vo finančnej a bankovej sfére medzi Ruskom a Ukrajinou sa aktívne rozvíjajú. Ruské finančné inštitúcie investovali už do ukrajinského ekonomického sektora pozoruhodné čiastky.

"Dúfam, že táto spolupráca bude pokračovať," povedal Putin po rozhovoroch s ukrajinským premiérom Mykolom Azarovom v južnom meste Soči.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (11. 4. 2025)
USD 1.108
AUD 1.791
CZK 25.110
JPY 161.280
CAD 1.561
GBP 0.858
HUF 406.750
PLN 4.254
CHF 0.930
SEK 11.019

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dôvodom sú dovozné clá, ktoré povedú k zvýšeniu cien.


TASR 1
Ilustračné foto.

Celkové tržby dosiahli 23,3 miliardy eur.


SITA 1
Ilustračné foto

Spotrebiteľské ceny v Česku v marci medziročne vzrástli.


SITA
Ilustračné foto

Náladu na trhoch výrazne ovplyvňuje Trumpova obchodná politika.


TASR 4
SkryťZatvoriť reklamu