BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia sa pred voľbami snaží vzbudiť zdanie, že Slovensko môže ešte získať 15 miliónov eur od Interblue Group za spustenie zeleného programu zatepľovania. Najalo si totiž amerických právnikov, aby im pomohli riešiť prípad priamo v USA.
„V uvedenej záležitosti ministerstvo podniká konkrétne a systematické kroky v spolupráci s americkými právnikmi,“ povedala hovorkyňa environrezortu Jana Kaplanová. Názov americkej právnej kancelárie neupresnila. Nie je ani známe, koľko ministerstvo americkým právnikom za ich služby zaplatí.
Ďalší, čo len analyzujú
Americkí právnici sa momentálne snažia stanoviť „optimálny postup v súlade s právom štátu Washington“, povedala Kaplanová. Ďalšie informácie už odmietla poskytnúť, aby sa vraj nepoškodilo postavenie Slovenska v prípadnom spore.
Stačilo málo - riadne si prečítať zmluvu, píše Ivan Štulajter.
Či však vôbec k nejakému sporu príde, je veľmi otázne. Podľa práva štátu Washington je možné vymáhať nesplatené záväzky aj od zaniknutej firmy. Potvrdil to slovenský právnik ministerstva Karol Šiška, vedomý si toho je aj jeden z projektových manažérov zaniknutej Interblue Group Rastislav Bilas.
Stále však visí priveľa otáznikov nad tým, či Slovensko splnilo všetky požiadavky bývalej Interblue Group. Podľa zmluvy totiž malo dodať všetky dodatočné materiály k zelenej investičnej schéme. Interblue Group podľa Bilasa požadovala napríklad vyčíslenie úspor emisií vypúšťaných do ovzdušia, to ministerstvo neodovzdalo.
Nevie či nechce povedať
Ďalším problémom môže byť aj to, že na vládny program zatepľovania išlo 71 miliónov eur, z emisných kvót sme však mali zisk 75,75 milióna eur, po odrátaní kurzových strát to bolo 74,95 milióna eur. Šéf environfondu Roman Kováč nám už však mesiac nedokáže vysvetliť, na čo išli zvyšné skoro štyri milióny eur. O odpoveď sme požiadali podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Kováč vedel povedať len toľko, že „prostriedky fondu možno poskytnúť a použiť na podporu činností zameraných na dosiahnutie cieľov štátnej environmentálnej politiky na celoštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni,“ s dôvetkom, že tak musí robiť v zmysle zákona. Nepovedal ani len toľko, či zostatok peňazí z emisií majú ešte na účte, alebo ich už minuli. Nový majiteľ Interblue Group Europe Milan Růžička sa k záležitosti nevyjadruje.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.