BRATISLAVA. Viac ako 29–tisíc eur, čo je v starej mene asi 900–tisíc korún. Toľko zatiaľ zarobila právna kancelára CHSH Šiška & Partners na emisnej kauze za necelé štyri mesiace. A podľa všetkého to nie sú posledné peniaze, ktoré v tejto súvislosti zarobí.
„Advokátska kancelária Šiška & Partners faktúrovala ministerstvu životného prostredia ako klientovi sumu vo výške 29 552,94 eura za poskytnuté právne služby, právne rady a konzultácie v súvislosti s posúdením zmluvného vzťahu ministerstva životného prostredia v oblasti obchodovania s emisnými kvótami,“ spresnila hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová. Dodáva, že výsledkami činnosti právnikov sú „v zmysle uzatvorenej zmluvy písomné stanoviská, analýzy, ústne konzultácie a zastupovanie klienta vo vzťahu k zmluvným partnerom“.
Niekde bude háčik
Podľa právnika Transparency International Pavla Nechalu je to pomerne vysoká suma za takúto prácu. Ministerstvo, respektíve kancelária by mali preukázať, za čo presne boli tieto peniaze zaplatené. Mali by teda zverejniť všetky analýzy a písomné stanoviská. O tie sme požiadali na základe infozákona. Na odpoveď ministerstva čakáme.
Nechala predpokladá, že v niečom pri takejto sume bude háčik. Pravdepodobne pôjde o vysokú hodinovú sadzbu, na ktorej sa Šiška & Partners dohodol s ministerstvom. Aká je, ministerstvo do našej uzávierky neodpovedalo.
Výsledky práce právnej kancelárie nie sú zatiaľ veľmi viditeľné. Ministerstvo dlhodobo odmieta zverejniť napríklad to, v akom štádiu je vymáhanie 15–miliónového doplatku od zaniknutej americkej garážovej firmy Interblue Group.
Nekomunikuje
Samotný šéf právnej kancelárie Karol Šiška už dlhodobo neodpovedá na e–maily. Z jediného rozhovoru, ktorý poskytol týždenníku Trend, je jasné, že existuje jedna možnosť, ako môže Slovensko získať svoje peniaze. „Podľa práva štátu Washington môžete zlikvidovať firmu za predpokladu, že existujúce záväzky sú vyrovnané,“ povedal Šiška.
Tvrdí, že podľa jeho informácií si Interblue Group záväzky nevyrovnala a preto je možné ju žalovať. Zo zmluvy vyplýva, že záväzky si nesplnilo ministerstvo, keď neodovzdalo napríklad správu o úsporách emisií oxidu uhličitého vypúšťaného do ovzdušia. Tie sa mali ušetriť vďaka vládnemu programu zatepľovania.
Šiška v rozhovore tiež hovorí, že jedným z rizík emisnej zmluvy bola „nemožnosť skončenia zmluvného vzťahu“. Napriek tomu však Šiška v tom istom rozhovore tvrdí, že jeho tím prišiel na to, ako ho ukončiť .
Skôr, ako mohol prezentovať svoje riešenia, však vyšlo najavo, že Interblue Group zanikla. Šiška poradil ministrovi Medveďovi, aby neuznal právne nástupníctvo Interblue Group Europe. Ministerstvo sa tak ocitlo bez protistrany a nemá s kým rokovať.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.