BRATISLAVA. Tvrdí, že medzičasom sa vyskytli problémy, ktoré stále nie sú doriešené. "Kým MŽP vydalo súhlasné záverečné stanovisko k elektrárni, na najvyššom súde nie je ukončená žaloba pre výber spoločnosti Decom, a.s. na vypracovanie odborného posudku," odôvodnila hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Organizácia prízvukuje, že procesom sa stále zaoberá aj Aarhuský výbor v Ženeve, ktorý ešte nevydal svoje rozhodnutie vo veci sťažnosti voči Slovensku.
Greenpeace je presvedčený, že posudok vplyvov elektrárne na životné prostredie je len "povinnou jazdou". Dôkazom je nielen fakt, že organizácia nedostala odpovede na všetky otázky k projektu, ale že sa elektráreň stavia už počas posudzovania jej vplyvov na prostredie. „Je to nelogické a nesvedčí to o tom, že by mal investor reálny záujem zapracovať pripomienky do projektu,“ povedala koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská.
Ochranárom sa nepáči, že ministerstvo stále neobjasnilo dokument, ktorý unikol zo zodpovedného oddelenia ministerstva pred verejnými prerokovaniami a bol poslaný maďarskému ministerstvu životného prostredia. Dokument opisuje, ako si investor predstavuje priebeh verejných prerokovaní a podľa Greenpeace má manipulačný charakter. Organizácia podala na MŽP žalobu pre podozrenie z priameho finančného konfliktu záujmov vybraného spracovateľa posudku a návrhu záverečného stanoviska spoločnosti Decom, a.s., ktorá je dcérskou spoločnosťou VUJE a.s.. To má podpísané zmluvy na dostavbu elektrárne v Mochovciach. Greenpeace uvádza, že riaditeľ spoločnosti Decom, a.s. bol v čase vypracovávania týchto dokumentov aj členom rady správcov Národného jadrového fondu.
Počas posudzovania vplyvov na životné prostredie sa nepodarilo dosiahnuť zvýšenie bezpečnosti reaktorov v Mochovciach, konštatuje Zlatňanská. Tvrdenie, že elektráreň je bezpečná, keď spĺňa kritériá napríklad Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE/IAEA), považuje za neopodstatnené. "Kritériá tejto agentúry spĺňajú aj reaktory černobyľského typu. O probléme bezpečnosti hovoria aj stanoviská Rakúska, ale aj Nemeckej spolkovej republiky, ako aj tisícok obyvateľov zo zahraničia“, dodala Zlatňanská.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.