MADRID. Dôvodom je nedávne zníženie ratingu krajiny agentúrou Standard & Poor's. Ale aj pokračujúce obavy, že grécka dlhová kríza sa rozšíri aj ďalšie krajiny eurozóny.
Španielsko dymí
Madrid vo štvrtok predal päťročné dlhopisy v hodnote 2,3 miliardy eur za podmienok, ktoré znamenajú, že investorom zaplatí viac ako pred dvoma mesiacmi. No emisia zmiernila napätie na trhu, keďže sa ukázala jasná deliaca čiara medzi rizikovosťou Španielska a Grécka.
Výnosy z dlhopisov vzrástli na úroveň 3,6 %, pričom v predchádzajúcej emisii v marci boli na úrovni 2,8 %. Dopyt bol však 2,4-krát vyšší ako ponuka. Pri predošlej emisii bol vyšší iba 1,5-krát.
"Predaj španielskych dlhopisov vôbec nebol zlý a jeho výsledkom je ukončenie úteku do bezpečia," povedal Marc Ostwald zo spoločnosti Monument Securities. Aukcia sa uskutočnila týždeň po tom, ako ratingová agentúra Standard & Poor's znížila rating Španielska na stupeň AA zo stupňa AA+.
Španielsko sa snaží znížiť deficit rozpočtu, ktorý je štvornásobne vyšší ako povoľuje Pakt stability a rastu Európskej menovej únie. "Tam kde je dym, je aj oheň," povedal analytik Andrew Bosomworth pre agentúru Bloomberg. Podľa neho už horí Grécko, dymí sa nad Portugalskom a dym sa rozširuje aj ponad Španielsko.
ECB sadzby nezmenila
Európska centrálna banka podľa očakávania ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú na rekordnom minime jedno percento už dvanásty mesiac v rade.
ECB nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostáva na 0,25 percenta, a ani jednodňovú refinančnú sadzbu, ktorá je stále na úrovni 1,75 percenta.
Trichet: Ekonomika eurozóny porastie mierne
Ekonomika eurozóny bude v tomto roku rásť miernym tempom, no výhľad bude do veľkej miery neistý. Povedal to prezident ECB Jean-Claude Trichet. "Očakávame, že ekonomika eurozóny porastie v roku 2010 miernym tempom, ale v prostredí vysokej neistoty by štruktúra rastu mohla byť nerovnomerná," povedal Trichet na tlačovej konferencii.
Dodal, že vedenie banky nerokovalo o možnosti priameho nakupovania štátnych dlhopisov členských štátov eurozóny. Rastúce výnosy štátnych dlhopisov niektorých krajín po vypuknutí dlhovej krízy Grécka vyvolali na trhoch špekulácie, že ECB by mohla zmeniť svoju politiku, v rámci ktorej odmieta nakupovať štátne dlhopisy.
Európske pravidlá zakazujú ECB priamy nákup štátnych dlhopisov tak, ako to urobili napríklad centrálne banky v USA alebo Británii počas finančnej krízy. Banka však stále môže obísť toto obmedzenie cez nákup dlhopisov na sekundárnom trhu.
Na otázku novinárov, či počíta s nesolventnosťou Grécka, Trichet uviedol, že takúto predstavu jednoznačne odmieta. Zároveň upozornil, že nedávne rozhodnutie banky prijímať grécke dlhopisy ako záruku na poskytnutie úverov aj v prípade poklesu ich ratingu pod spodný limit, pri ktorom ešte ECB dlhopisy ako kolaterál prijíma, je reakciou na veľmi ambiciózny úsporný program Grécka.