Finančné trhy dusí grécka kríza, euro sa prepadá. Lídri únie sa v tejto atmosfére pripravujú na piatkový bruselský summit, kde majú odklepnúť úver Grékom.
BRATISLAVA. Grécky parlament vo štvrtok vyšiel v ústrety eurozóne i Medzinárodnému menovému fondu. Schválil základný rámec pre rozpočtové úspory za 36 miliárd eur. Nasledovať by mali už konkrétne zákony, zvyšujúce dane a znižujúce platy a rôzne požitky ľudí.
Krok gréckych poslancov by mal uľahčiť rozhodovanie parlamentov v eurozóne, ktorá má Aténam požičať 80 miliárd eur.
Po schválení úsporného balíčka vyšli do ulíc desaťtisíce Grékov
Grécki vládni poslanci v historickej budove parlamentu, ktorú v týchto dňoch takmer neustále strážia policajti, schválili základný rámec úsporných opatrení, aby dostali medzinárodnú pôžičku.
Balík však musel prejsť aj ďaším hlasovaním, aby sa z neho stal zákon. Išlo o jedno z najdôležitejších hlasovaní v moderných gréckych dejinách.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full FOREX:EURUSD chart at Wikinvest
„Situácia je jednoduchá. Buď to odhlasujeme, alebo zbankrotujeme," povedal poslancom pred hlasovaním premiér George Papandreou. Medzinárodný menový fond a krajiny eurozóny vrátane Slovenska chcú Grékom pomôcť pôžičkou 110 miliárd, ale len keď začnú šetriť.
Krajina peniaze nutne potrebuje, keďže medzinárodné trhy jej pre vysoký dlh a deficit neveria a nepožičiavajú. Opatrenia počítajú so znížením príjmov zamestnancov vo verejnom sektore o 15 percent, dôchodcovia prídu o extra dôchodky, zvýšia sa aj dane.
Grécko skôr či neskor skrachuje, predpokladá Rado Baťo
Fico otvára ihriská
Lídri sa na summit pripravujú rôzne. Zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová či francúzsky prezident Nicolas Sarkozy čakajú na súhlas poslancov s úverom, slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok otváral na východnom Slovensku športové ihriská.
Do Bruselu ide bez podpory parlamentu. Ani poslanci narýchlo zvolaného európskeho výboru sa ho nedočkali. Okrem opozície obvinila premiéra z ignorancie parlamentu aj SNS.
Súhlas parlamentu s pôžičkou za 820 miliónov eur Grécku však premiér potrebuje. Priznal to aj minister financií Ján Počiatek. „Slovensko bez súhlasu parlamentu úver neposkytne," povedal.
Fico vraj porušuje ústavu Premiér Robert Fico nemá mandát, aby vo štvrtok v Bruseli na summite únie zdvihol ruku za pôžičku pre Grécko. Myslí si to parlamentná opozícia a do Fica sa obula aj koaličná SNS. Tvrdia, že porušil ústavný zákon, lebo svoj postoj nekonzultoval s poslancami.
„Premiér koná v rozpore s ústavou a na pomoc si berie sociálnych partnerov," povedal poslanec SDKÚ Stanislav Janiš.
Premiér sa vo štvrtok má stretnúť s odborármi a zamestnávateľmi, aby hovoril o úvere Grécku. Členovia eurozóny by mu mali požičať 80 miliárd eur, z toho Slovensko takmer 820 miliónov.
Premiér neprišiel ani na rokovanie výboru pre európske záležitosti. Postoj Slovenska k pôžičke vysvetľovali za neho minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister financií Ján Počiatek (Smer). Fico namiesto toho na východe Slovensko otváral ďalšie ihriská.
Opozícia výbor demonštratívne opustila s tým, že nemá čo rokovať o pomoci Aténam, pretože zozbierali dosť podpisov na zvolanie schôdze a rokovať má celý parlament. Na výbore neboli ani poslanci za SNS, ktorí sú podobne ako SDKÚ proti úveru.
„Súhlas musí byť od Národnej rady, lebo ide o zmenu zákona o štátnom rozpočte. Premiér odchádza na rokovanie lídrov bez mandátu, aby dal súhlas na pôžičku," odkázala Ficovi Anna Belousovová (SNS).
Počiatek povedal, že Slovensko ešte nedalo súhlas na úver a že vláda nechce, ani nemôže obísť parlament. Minulý týždeň však už súhlasil s pôžičkou na stretnutí ministrov financií.
Počiatek: Ak, tak až potom
„Keby som bol proti, zablokoval by som celú pomoc. Neznamená to, že Slovensko Grékov bez akýchkoľvek podmienok zaúveruje," povedal Počiatek. Slovensko dá úver, až keď úverovú zmluvu aj zmenu zákonov o rozpočte schváli parlament.
„Do Bruselu ide premiér s tým, že bude súhlasiť s pomocou Grécku, avšak s výhradou, že to u nás musí schváliť parlament a úver im dáme, až keď Gréci schvália zákony znižujúce sociálny štandard," dodal.
Tvrdiť, že premiér porušil ústavný zákon, je podľa právnika Viliama Karasa prisilné. „Ak stanovisko bude také, že poskytneme pôžičku so súhlasom parlamentu, je to v poriadku."
Poslancovi Júliusovi Brockovi (KDH) sa nepáči, že Fico necháva nepopulárne rozhodnutie na novú vládu. „Je to farizejstvo, ak PPP projekty na diaľnice, kde ide o kšefty pre ľudí v pozadí jeho strany, Fico neposúva na budúcu vládu, ale pôžičku Grékom áno."