Politici v únii už nahlas hovoria, že eurozóna čelí kríze, euro padá, no náš parlament sa nevie dohodnúť, aby o tom rokoval. Opozícia si dnes zlou organizáciou sama zmarila mimoriadnu schôdzu, kde sa malo hovoriť o pôžičke Grécku.
Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Pokusy zvolať parlament pokračovali aj dnes. Znova neúspešne. K téme, či sa naši ľudia majú skladať na pôžičku 820 miliónov eur pre Grékov spolu s ostatnými štátmi eurozóny, sa poslanci nedostali.
Grécka dlhová kríza a obava, že sa prenesie do ostatných krajín únie pritom aj dnes znehodnocovala euro. Nepomáha ani to, že únia schválila obranný mechanizmus za 500 miliárd eur pre svojich členov. Viaceré parlamenty v eurozóne už o pôžičke Grécku rokovali, náš „predvolebný“ stále nie. Dnes napríklad odklepli úver Grékom aj Fíni.
Belousovová už nekričala
Podobne ako v stredu, ani dnes nebol dostatok poslancov. O zvolanie schôdze sa pokúšala opozícia s koaličnou SNS. Dokopy majú v parlamente väčšinu. Keby v ich radoch existovala skutočná vôľa, schôdza by bola.
Kým v stredu bola brzdou schôdze SNS, ktorej poslanci síce v rokovacej sále sedeli, no z rôznych príčin sa neprezentovali, dnes sa parlament neodblokoval najmä pre ignoranciu opozičných poslancov. Chýbali šestnásti. Najmä však bývalí poslanci SMK a SDKÚ, ktorí sú teraz nezávislí.
„Hrali nechutné divadlo a vopred boli dohodnutí, ako sa tento dvojdňový teáter skončí,“ kritizovala opozíciu podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Tá dnes už sedem minút pred druhým hlasovaním sedela v sále. Bola pokojnejšia ako v stredu, keď vbehla do živého vysielania brífingu KDH s obvinením, že klamú, keď hovoria, že schôdza sa nekonala pre neochotu SNS. Sarkastickú pozvánku poslanca Pavla Hrušovského, aby sa aj dnes pripojila k brífingu KDH, odmietla.
SNS naďalej zostáva striktne proti pôžičke Grécku. „Je to pre nás neprijateľná forma na to, aby sme my, chudáci, vypomáhali niekomu, kto mrhá svojimi prostriedkami,“ povedal šéf SNS Ján Slota, o ktorom je známe, že užíva majetok za milióny.
Opozícia vinu za zbabranú schôdzu u seba nevidí. Tvrdí, že na vine je najmä Smer, ktorý ignoruje dôležitý problém a vládu obviňuje z toho, že poslancom nechce povedať všetky detaily o pôžičke Grécku. Poslanci Smeru dnes v sále chýbali.
Premiér Robert Fico pritom zvolil osvedčenú taktiku, ktorú používa vtedy, keď sa snaží odpútať pozornosť od problému, ktorý by mohol znížiť preferencie jeho strane. Na čas, keď sa mala konať schôdza, zvolal tlačovku k dvojakému občianstvu, ktoré sa pre maďarskú menšinu na Slovensku snaží presadiť formujúca sa nová maďarská vláda.
Pre voličov
Ďalšiu mimoriadnu schôdzu ku Grécku už opozícia nezvolá. SDKÚ sa však dnes nezaprela, že jej zamietavý postoj k pôžičke Grécku je jej silnou predvolebnou témou. „Je na ľuďoch, aby parlamentné voľby využili ako referendum s tým, či súhlasia, aby sme sa skladali na úver tým, ktorí sú v lepšej ekonomickej situácii ako my,“ povedala volebná líderka strany Iveta Radičová.
„Parlament nebude z tejto problematiky vynechaný, ale bude o tom rokovať, keď mu to bude prináležať,“ reagoval poslanec Smeru Ján Richter. Opozíciu obvinil z politikárčenia pred voľbami. Ak by však šéf parlamentu Pavol Paška (Smer) na podnet premiéra zvolal mimoriadnu schôdzu k dvojakému občianstvu, to by už podľa Richtera „nebolo politikárčenie, ale zodpovednosť z hľadiska národno-štátnych záujmov“.