TALLINN, BRATISLAVA. Estónsko je na ceste prijať euro už na budúci rok, ale krátkodobá daň, ktorú zaň zaplatilo, je vysoká. Tamojší štatistický úrad včera oznámil, že nezamestnanosť za prvý štvrťrok stúpla na 19,8 percenta. Ekonómovia to pripisujú kríze skombinovanej s úspornými opatreniami pre zavedenie eura.
Správa prišla len dva dni po tom, ako Európska komisia odporučila prijať pobaltskú krajinu do eurozóny. Maastrichtské kritériá totiž plní lepšie ako väčšina jej členov.
Opak Grécka
Vzorný žiak
Estónsky verejný dlh je 7,2 % HDP, Maastrich žiada menej ako 60 % (Grécko: 113 %).
Schodok rozpočtu v roku 2009 bol 1,7 % HDP, Maastricht žiada menej
ako 3 % (Grécko: 13,6 %).Inflácia za posledných 12 mesiacov bola 0,7 %, Maastricht povoľuje +1 %.
Estónsko je Antigrécko, napísal denník Financial Times. Jeho verejný dlh aj rozpočtový deficit sa s veľkou rezervou vtesná do kritérií na prijatie eura a oba ukazovatele bude mať tento rok nižšie ako ktorýkoľvek člen eurozóny.
Európska centrálna banka Tallinn varovala pred vyššou infláciou, ktorá mu už raz cestu k euru zhatila. Analytici však veria, že konečné politické rozhodnutie, ktoré padne v lete, bude pozitívne.
Euro je stále atraktívne
Keby nebolo, eurozóna by si podľa agentúry Bloomberg sama podkopla nohy. Odmietla by vzorný Tallinn, kým neposlušné Atény zachraňuje. Podľa Financial Times a týždenníka Economist záujem Estóncov navyše dokazuje, že euro je stále atraktívne.
Odmietnutie by bolo sklamaním aj pre Estóncov. Kým iné štáty sa pre záchranné balíčky ešte viac zadlžovali, oni škrtali. Ich HDP minulý rok klesol o 14 percent a nezamestnanosť je teraz najvyššia, odkedy sa krajina v roku 1991 osamostatnila od Sovietskeho zväzu. Tamojšia vláda však tvrdí, že keby nebolo úspor, bolo by to ešte horšie.