BRATISLAVA. Investori sa v posledných týždňoch znova uchyľujú do bezpečného prístavu. Odvracajú sa od finančných investícií v eurách, najmä od štátnych dlhopisov a čoraz viac kupujú zlato. Euro preto padá, zlato rastie.
Cena zlata láme nové rekordy. Včera sa unca predávala takmer po 1250 dolárov, čo je o 40 dolárov viac ako deň predtým. Naopak, euro sa dostalo najnižšie za posledných 18 mesiacov, keď včera stálo menej ako 1,25 dolára.
Čítajte tiež:
Grécko ekonomiku osudovo poznamenali dejiny a zemepis, píše americký novinár Robert D. Kaplan.
Čo ak Fica o premiérske kreslo pripravia Gréci, pýta sa Rado Baťo.
Fico vysvetľuje nutnosť pomoci Grécku tým, že tak upokojí trhy. Tie trhy, ktoré predstavoval verejnosti ako zlo, všíma si Ivan Štulajter.
Obrat proti euru
Zlato nepodlieha skaze inflácie, ktorá začína byť čoraz väčšou hrozbou. Nielen preto, že vlády dlhovú krízu riešia novými dlhmi, ale aj preto, že im v tom čo raz intenzívnejšie začínajú asistovať aj centrálne banky. Naposledy Európska centrálna banka (ECB), ktorá sa ešte minulý týždeň dušovala, že riskantný ťah, akým je nákup štátnych dlhopisov, čiže priame financovanie obrovských štátnych dlhov, nie je pre ňu téma. Tento týždeň nastal obrat.
„Šéf ECB Jean-Claude Trichet tým definitívne zmietol zo stola akékoľvek tvrdenia o nezávislosti banky a podľahol tlaku politikov,“ popisuje analytik firmy Colosseum Petr Čermák jeden z vážnych dôvodov, prečo sa zlato začiatku apríla zhodnotilo zhruba o osem percent.
Európsku menu stláčajú aj obavy, že úsporné opatrenia niektorých vlád môžu utlmiť zotavenie európskych ekonomík.
Tisíceurová investícia do zlata tak svojmu majiteľovi mohla za jeden a pol mesiaca vyniesť až 80 eur. To je zhruba tretina čistej mesačnej minimálnej mzdy na Slovensku. Od začiatku tohto roka sa posilnilo zlato o 13 percent, od vlaňajšieho januára o vyše 40 percent. Napriek rekordným cenám zlato ešte posledné slovo nepovedalo. Investície doň by mali byť hitom aj v nasledujúcich mesiacoch.
„Strednodobý aj dlhodobý výhľad je priaznivý. Odporúčame nakupovať zlato po prechodnom znížení ceny na 1200 dolárov za uncu,“ radí Čermák. Predpokladá, že v horizonte troch až deviatich mesiacov by cena zlata mohla vystúpiť až na 1440 dolárov.
Za normálnych okolností, keď dolár posilňuje, cena zlata klesá. Teraz to neplatí, kríza obracia zaužívané zvyklosti na ruby. „Je to nezvyčajný jav. Svedčí to o tom, že nedôvera a obavy z dlhovej krízy sú dosť veľké,“ hovorí analytik Kamil Boros z X-Trade Brokers.
U nás bez horúčky
Hoci v zahraničí kupujú zlato ako investíciu aj bežní ľudia, na Slovensku sa zlatá horúčka nekoná.
„Rakúska mincovňa nestíha raziť drobné zlaté mince, ktoré sú označené ako investičné. U nás takýto problém nie je,“ povedal riaditeľ trenčianskej firmy Zlatá Huta Peter Paulovič. Vyšší dopyt jeho firma eviduje len zo zahraničia. Stredná vrstva u nás sa pre nízku kúpnu silu o tento druh investície nezajíma.
Za retiazku viac
Kým finanční investori vo svete sa z nárastu ceny zlata tešia, lebo im prináša zisky, naši zlatníci zalamujú rukami. „Bežný spotrebiteľ sa nespráva ako investor. Na krízu zareagoval tak, že kupuje menej šperkov,“ povedal šéf Cechu zlatníkov a klenotníkov Ľubomír Déči.
Predaj šperkov od minulého roka pre krízu klesol asi o 30 percent, časť zdraženia zlata z uplynulých mesiacov preto museli výrobcovia a predajcovia „utopiť“ v nákladoch. Aj napriek tomu bežná 3-gramová zlatá retiazka, ktorá vlani stála okolo 55 eur, zdražela asi o 24 eur. Ďalšie zdraženie šperkov je vzhľadom na vývoj cien zlata len otázkou času.