Úrad pre reguláciu sieťových odvetví chce znížiť ceny najdrahšej elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.
BRATISLAVA. Peter Kalas zo spoločnosti Pure Energy chcel začať podnikať so slnečnou elektrinou. Od roku 2008 plánoval projekt a v tomto roku ho dokončuje. Ide o elektráreň v Iži pri Komárne. Začiatkom mája však prišla správa o tom, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pripravil nový výnos, ktorým chce znížiť ceny elektriny vyrobenej zo slnečnej energie. Vníma to ako škrt cez rozpočet.
Vlani v septembri pritom úrad určil ceny, ktoré mali platiť pre celý rok 2010. Od júna majú byť nové, nižšie. „Nie je to lacný projekt, už sme preinvestovali tri milióny eur. Pre nový výnos by sme mohli činnosť úplne zastaviť,“ povedal.
Kalas má obavy aj z reakcií bánk, dodávateľov či investorov. Projekt sa totiž odvíjal od toho, že cena mala byť 430,73 a 425,12 eura za megawatthodinu podľa veľkosti a výkonu zdroja. Ak by sa prijal nový výnos, zmenila by sa na 297,58 až 344,58 eura za megawatthodinu. „Projekt je nastavený na určité podnikateľské prostredie, ktoré chce štát zmeniť,“ povedal.
Nové podmienky Zmeny cien solárnej elektriny 20. 6. 2009: Výnos ÚRSO určil výkupnú cenu zo slnečnej energie na 448,12 eura/MWh. 1. 9. 2009: Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorý zakotvuje legislatívny rámec pre obnoviteľné zdroje energie, stanovil aj 15-ročnú garanciu výkupnej ceny. 20. 9. 2009: Výnos ÚRSO stanovil výkupnú cenu na rok 2010 na úroveň 430,72 eura/MWh a 425,12 eura/MWh. 3. mája 2010: ÚRSO predkladá návrh výkupných cien, nie však na rok 2011, ale s účinnosťou od 15. júna 2010. Navyše, cenu znižuje o viac ako 30 percent.
Zdroj: Slovak RE Agency
Výnos kritizuje aj Karol Hirman, riaditeľ sekcie energetických činností Slovenskej energetickej agentúry. Je podľa neho „problematický a oprávnene vzbudzuje diskusiu“. Na druhej strane upozorňuje, že veľký počet fotovoltaických elektrární, ktoré sa rozmáhajú u nás, znamenajú problém pre stabilitu siete a ani neriešia problémy s dodávkami energie, „pretože to nie je výkonný zdroj“. Slnečná elektrina je spomedzi elektriny z ostatných obnoviteľných zdrojov pritom najdrahšia.
Výhrady proti výnosu, ktorým sa má o 20 až 30 percent znížiť výkupná cena solárnej energie, má aj Slovak RE Agency, organizácia pre obnoviteľné zdroje energie. „Je to v rozpore so zákonom,“ povedala Zuzana Voderadská, projektová manažérka. Prekáža jej aj to, že výnos má byť účinný od 15. júna. „Prijatie môže spôsobiť obrovskú neistotu a nezáujem zahraničných investorov o Slovensko aj v ostatných odvetviach,“ vraví.
Hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták pre Trend povedal, že zníženie cien ovplyvnil pokles výšky investícií do solárnej elektriny. Takýmto spôsobom úrad chce zrovnoprávniť čas návratnosti investícií s ostatnými druhmi obnoviteľných zdrojov. Na naše otázky koncom týždňa neodpovedal, bol na dovolenke.
Protizákonnosť? Niektoré organizácie tvrdia, že výnos je protizákonný aj tým, že je retroaktívny, súčasné ceny mali platiť pre celý rok 2010. No nie je to jednoznačné.
„To, že časť výnosu nadobúda platnosť a účinnosť už od 15. júna tohto roku, nie je možné samo osebe považovať za retroaktívny krok. Regulačný úrad môže zmeniť svoj predchádzajúci výnos, disponuje touto kompetenciou,“ povedal právnik Dávid Štefanka. Môže to však podľa neho vyvolať stav právnej neistoty. Jednoznačne to môže posúdiť len Ústavný súd, povedal.
Právna analýza, ktorú si dala vypracovať spoločnosť MyENERGY podnikajúca v „solárnej“ oblasti, a ktorú zverejnil etrend.sk, hovorí o tom, že novým výnosom regulačný úrad poruší nielen slovenské zákony, ale aj medzinárodné dohovory. V analýze sa píše, že s prijatím výnosu by mohli Slovensku hroziť škody až 360 miliónov eur. Spôsobiť ich mali žaloby, ale aj pokles investícií do fotovoltaických elektrární.
Kliknite - obrázok zväčšíte