BRATISLAVA. Euro pokračuje v prepade. Ten dnešný znamenal, že jeho hodnota sa ocitla najnižšie za posledné štyri roky. V priebehu dneška sa euro predávalo za 1,223 dolára. Naposledy bolo také slabé v apríli 2006. Euro sa oslabuje aj voči ostatným zahraničným menám.
Záchranný balík, ktorý pred vyše týždňom schválili ministri financií eurozóny, zatiaľ príliš nezabral. „Investori sa balíkom za 750 miliárd eur nenechali vyprovokovať k optimizmu,“ povedala analytička Barbora Malá z Patria Finance.
Vývoj kurzu eura za posledných päť rokov
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full FOREX:EURUSD chart at Wikinvest
Euro padá pre obavy z vývoja európskych rozpočtov. Je len málo dôvodov očakávať koniec voľného pádu eura, myslí si analytik Commerzbank Ulrich Leuchtmann. Pre agentúru Bloomberg povedal: „Je čím ďalej jasnejšie, že fiškálna konsolidácia je možná len za cenu masívnej recesie.“ Padajúca mena Európsku centrálnu banku príliš neznepokojuje. Jej oficiálnym cieľom je cenová stabilita. Pre menový kurz konkrétny cieľ nemá. „Aktuálne čísla neznamenajú pre nás špeciálny problém,“ citoval Reuters člena vedenia ECB Ewalda Nowotného, ktorý je zároveň aj guvernérom rakúskej centrálnej banky.
Od začiatku roka sa euro oslabilo už o 14 percent. Klesajúci kurz pre ekonomiku eurozóny nie je problémom, skôr výhodou. Zlacňuje to totiž európske výrobky v zahraničí, čo je dobrá správa pre najväčšiu ekonomiku eurozóny Nemecko, ktoré patrí medzi najväčších svetových vývozcov. Nemecko je zároveň najväčším odberateľom slovenských výrobkov.
Problém slabnúceho eura spočíva v tom, že spolu s jeho pádom stúpajú náklady na poistenie proti štátnemu bankrotu Grécka. Cena päťročných úverových swapov, ktoré tieto náklady reprezentujú, sa dnes zvýšila na 6,25 percenta. To je oveľa viac, ako majú napríklad Nemci. Úverové swapy rastú aj Portugalsku a Španielsku.
Ako vláda plní sľub prijať Euro v roku 2009
Čo sľúbili: Lebo sme prijali jasný záväzok, ten záväzok je nespochybniteľný, že vláda sa bude správať tak, aby euro k 1. januáru 2009 bolo zavedené.
Zdroj: Robert Fico, predseda vlády, TA3, V politike, 6.8.2006
Čo tiež sľúbili: (SMER mieni) odložiť zavedenie eura o dva roky až k roku 2011.
Zdroj: SME, 12.11.2005, Smer sa chystá dane zvyšovať aj znižovať
Čo si o tom myslia odborníci? Splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Prijatím eura sa posilní menová stabilita a znížia transakčné náklady na jej stráženie. Vláda sa tiež zaväzuje plniť maastrichtské kritéria, čo je zárukou makroekonomickej stability. Mali by sa tak zlepšiť podmienky pre investovanie na Slovensku.
Aká je realita? Sľub bol úplne splnený. Slovensko prešlo na euro v stanovenom termíne 1.1.2009. SMER-SD tým porušil svoj predvolebný záväzok odložiť zavedenie eura do roku 2011.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Autor: ľja