BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) si v otázke príchodu nových investorov na Slovensko verí. Podľa predsedu monitorovacieho výboru rezortu hospodárstva Vojtecha Ferencza Slovensko dokáže v tomto roku prilákať o približne 200 % viac investorov ako to bolo v minulom roku.
Ako Ferencz ďalej uviedol, rezort hospodárstva má v súčasnosti pripravených 12 investičných projektov. Vďaka týmto projektom by malo vzniknúť 2 500 nových pracovných miest.
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) vlani evidovala 104 zahraničných investičných projektov v celkovej hodnote vyše 2,4 mld. eur. Ako informovala agentúra vo svojej výročnej správe, tieto projekty by mohli na Slovensku vytvoriť viac ako 16 tisíc nových pracovných miest.
"Ku koncu minulého roka sekcia priamych zahraničných investícií úspešne ukončila osem investičných projektov v objeme 244,4 mil. eur, ktoré vytvoria 2 625 až 4 450 pracovných miest," dodala agentúra. Ku koncu minulého roka pracovala sekcia priamych zahraničných investícií na 85 živých investičných projektoch v celkovom objeme 2,4 až 2,5 mld. eur s potenciálom vytvoriť viac ako 12 tisíc nových pracovných miest.
Ako vláda plní sľub podporovať zahraničné investície
Čo sľúbili: Zahraničné investície budú patriť k prioritám mojej činnosti. Nemôžeme prísť o zahraničných investorov. O tom bola aj diskusia pri úvodných rozhovoroch, či pôjdem do vlády. Myslím si, že zahraničných investorov treba na Slovensku udržať a pokiaľ možno prilákať ďalších.
Zdroj: SME, Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva, SME, 7.7.2006, Jahnátek: Po skončení misie poďakujem
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívna podpora investícií bez ohľadu na ich pôvod zvyšuje ekonomický potenciál Slovenska.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prílev priamych zahraničných investícií začal po raste v roku 2006 klesať na historicky najnižšie úrovne v pomere k HDP. Príčinou je zastavenie privatizácie, zhoršené podmienky pre podnikanie a od roku 2009 aj kríza. Týždenník Trend začiatkom roka 2009 vypočítal, že v rokoch 2002-2006 (s výnimkou roku 2005) bolo Slovensko na špici krajín V4 v priamych zahraničných investíciách v pomere k HDP, v roku 2008 sa však prepadlo na posledné miesto.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.