TOKIO. Japonsko sa zrejme dostane do dlhovej krízy v priebehu troch až štyroch rokov. Jeho bežný účet platobnej bilancie sa totiž dostane do deficitu, myslí si bývalý člen rady pre menovú politiku japonskej centrálnej banky Teizo Taja.
"Očakávam, že do troch až štyroch rokov Japonsko zasiahne dlhová kríza a dlhodobé úrokové sadzby sa prudko zvýšia," povedal Taja v rozhovore pre agentúru Reuters. Dodal, že vláda zrejme začne s reformou verejných financií až vtedy, keď sa podobná kríza objaví.
Verejný dlh Japonska je dvojnásobný v porovnaní s jeho hrubým domácim produktom (HDP) a najvyšší spomedzi rozvinutých krajín.
Podľa Taju úspory firemného sektora doteraz pomáhali zvládať zhoršovanie v oblasti verejných financií. Firmy však zvyšujú výdavky, čo spôsobí, že "bežný účet platobnej bilancie zrejme v priebehu niekoľkých rokov padne do deficitu".
Taja odporuje bežne prijímanému názoru, že Japonsku nehrozí fiškálna kríza, pretože 95 % japonských dlhopisov vlastnia domáci investori. "Zahraniční investori, ktorí vlastnia 5 %, môžu spôsobiť krízu, ak spustia výpredaj." Dodáva, že vláda nemá príliš veľký priestor na úspory. "Spotrebnú daň treba zvýšiť dvoj až štvornásobne. Vláda musí začať kvalifikovane diskutovať o takomto zvýšení."
Informovala o tom agentúra Reuters.