BRATISLAVA. Až stovky firiem na Slovensku by napriek svojim možnostiam mali poskytovať vyššie mzdy. Odbory im to chcú nanútiť vďaka zákonu, ktorý prijala táto vládna koalícia.
Komisia na ministerstve práce včera rozhodla, že sa môže rozšíriť zoznam strojárskych podnikov, pre ktoré platí kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Takúto zmluvu s odbormi uzavrel Zväz strojárskeho priemyslu, ktorý združuje okolo 70 firiem.
Republiková únia zamestnávateľov varuje, že to postihne stovky spoločností.
Zmluva by mala platiť pre všetky firmy vyrábajúce kovové konštrukcie, stroje a zariadenia alebo motorové vozidlá, ktoré nie sú v likvidácii a majú najmenej 20 zamestnancov. Aj keď nie sú v zväze, musia sa prispôsobiť tomu, na čom sa dohodli s odbormi.
Umožňuje to novela zákona o kolektívnom vyjednávaní z júna 2007.
„Poškodí to firmy, v niektorých prípadoch to môže spôsobiť aj prepúšťanie,“ hovorí Martin Hošták, tajomník únie zamestnávateľov.
„Úradníci na ministerstve nepoznajú štruktúru nákladov ani stav objednávok firiem.“
Podpredseda Odborového zväzu KOVO Anton Mifka naopak hovorí o podnikoch, ktoré už takúto zmluvu majú. „Keď to dokážu realizovať, tak to nemôže položiť ani žiaden iný podnik. Prečo niekto má mať konkurenčnú výhodu, že nedáva ani relatívne slušné mzdy?“
Opozícia novelu napadla na Ústavnom súde, ale na jeho verdikt sa stále čaká.
Odborový zväz KOVO a zväz v marci podpísali novú zmluvu vyššieho stupňa. Vyplýva z nej minimálna výška miezd, náhrada mzdy pre odborárskych funkcionárov či zvýšenie príspevkov do sociálneho fondu.
Pôvodne to malo platiť aj pre výrobu a spracovanie kovov a výrobu ostatných dopravných prostriedkov. Komisia na ministerstve zistila, že by to nevyhovovalo zákonu.
Ministerstvo teraz zverejní návrh na rozšírenie záväznosti vyššej kolektívnej zmluvy v Obchodnom vestníku. Zamestnávateľ v odvetví, ktorého sa to týka, môže do 30 dní uplatniť námietky na ministerstve, povedala Zuzana Chudáčková z advokátskej kancelárie bnt – Sovova Chudáčková & Partner.
Ako vláda plní sľub posilniť odbory
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.