SME

Brusel: Každý štát eurozóny bude bojovať s krízou po svojom

Eurozóna sa bude brániť proti kríze opatreniami, ktoré majú mať v jej členských štátoch rozličnú intenzitu i charakter, rozhodli ministri financií euroskupiny. Dnes ešte pošlú Grékom 20 miliárd eur.

Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker (vpravo) a komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn informujú novinárov o výsledku rokovania ministrov financií euroskupiny.Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker (vpravo) a komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn informujú novinárov o výsledku rokovania ministrov financií euroskupiny. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Eurozóna sa bude brániť proti finančnej kríze opatreniami, ktoré majú mať v jej členských štátoch rozličnú intenzitu i charakter. Tak znie hlavný výstup z rokovania ministrov financií euroskupiny, ktoré sa skončilo až v noci nadnes. Na schôdzke sa odsúhlasilo aj vyplatenie prvej tranže pomoci pre Grécko, 20 miliárd eur by mala juhoeurópska krajina dostať na účty už počas dnešného dňa.

"Je dôležité, aby sme praktizovali diferenciáciu v ekonomických politikách v rámci eurozóny. To znamená, že snaha o konsolidáciu sa bude odvíjať od priestoru, akú ponúka tá-ktorá fiškálna politika, i od citlivosti na podmienky v danom čase. Nie každý bude akcelerovať v konsolidácii rovnakým spôsobom - to by potláčalo ekonomický rast a ubližovalo ekonomickej obnove," vyjadril sa komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn.

SkryťVypnúť reklamu

Prioritou teda zostáva ošetriť stav verejných financií členov eurozóny, čo priznal aj Rehn. Najviac sú na muške trhov po Grécku Portugalsko a Španielsko, odborníci sa najviac obávajú najmä prípadov, keby trhy zahnali do kúta veľké krajiny (popri Španielsku sa skloňuje aj Taliansko).

"Privítali sme preto ohlásenia portugalskej i španielskej vlády o prijatí opatrení smerujúcich k finančnej konsolidácii. Ich kroky a úspešnosť zhodnotíme ešte pred júnovým zasadnutím euroskupiny," povedal Rehn.

Euro je v kríze, euroúradníci sa však oň neboja

Ministri prerokovali aj nový krízový mechanizmus a jeho detaily, ktoré majú byť v prípade núdze - akútnych problémov s verejnými financiami niektorého z členov eurozóny - aktivované. Úlohu pri potenciálnom poskytnutí finančnej pomoci by mala zohrať aj Európska investičná banka, ktorá má koordinovať proces.

SkryťVypnúť reklamu

Pálčivou témou je pokles hodnoty eura na finančných trhoch, mena 16 štátov EÚ dosiahla v pondelok oproti americkému doláru štvorročné minimum a stenčujú sa riešenia, ako by mohli európski politici vytiahnuť menu z ťažkostí. Povedal to pred zasadnutím šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Euro posunul na "zlú" koľaj stav verejných financií v Grécku a krízu meny sa nepodarilo "druhostupňovo" odvrátiť ani prisľúbením i aktiváciou 110-miliónovej pomoci krajine cez bilaterálne pôžičky. Nepomáha ani ustanovenie nového záchranného mechanizmu (vo výške 720 miliárd eur) pre štáty, ktoré by sa v budúcnosti ocitli "v problémoch".

Čítajte viac: Podobné problémy, aké má dnes euro, prežil v minulosti aj dolár.

Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker si však nemyslí, že všeobecná pozícia eura by mala byť ohrozená. "Euro je dôveryhodnou menou, počas 11 rokov jeho fungovania sme v eurozóne udržali cenovú stabilitu na želanej úrovni a udržíme ju aj v ďalšom období," vyhlásil sebavedomo Juncker.

SkryťVypnúť reklamu

Nemci volajú po dlhovej brzde

Minulý týždeň predstavila Európska komisia svoj plán, ako predísť finančným krízam v eurozóne, a jeho súčasťou je aj "náhľad" do národných rozpočtov ešte predtým, než budú predložené národným parlamentom na schválenie. "Vždy som hlásal to, že zjednocovanie ekonomických politík je žiaduce. Európska komisia nebude zasahovať do rozpočtov členských krajín, ale jej zámerom je diskutovať o rozpočtoch," podotkol luxemburský premiér.

Politici, najmä z Nemecka, volajú aj po striktnom dodržaní pravidiel stanovených v Pakte stability a rastu, a pokiaľ si štáty nebudú plniť svoje fiškálne záväzky, mali by nasledovať rigorózne sankcie. Kancelárka Angela Merkelová dokonca ohlásila cez víkend potrebu prijatia legislatívnych úprav, ktoré by zaručili v štátoch vyrovnané rozpočty.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku už svoju "Schuldenbremse" (Dlhová brzda) majú, podľa zákona od roku 2016 môže dosiahnuť maximálny štrukturálny deficit spolkovej vlády 0,35 % hrubého domáceho produktu (HDP) a jednotlivé spolkové krajiny nebudú môcť od roku 2020 hospodáriť so schodkom.

Na burze nápadov ako spasiť euro, je o štyri konské dĺžky najaktívnejšie Nemecko, píše Peter Schutz.

"Musíme pôsobiť na príčiny, ktoré krízu spôsobili, a nestačia na to len vyhlásenia, testovanie, úmysly a deklarácie. Musí byť jednoznačné, že politici stanovujú pravidlá, nie trhy. Pakt stability a rastu je sám osebe dobrou 'dlhovou brzdou', nie je potrebné si pomáhať nemeckou verziou 'Schuldenbremse'," povedal po zasadnutí nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

SkryťVypnúť reklamu

V noci nadnes sa rozhodlo aj o tom, že Grécko dostane svoju prvú časť pomoci vo forme pôžičky už dnes (18. mája), teda podľa dohodnutého scenára ešte pred 19. májom. Prvá tranža finančnej asistencie bude uvoľnená v hodnote 20 miliárd eur, z nich 14,5 miliardy zabezpečia štáty eurozóny, zvyšných 5,5 miliardy poskytne Medzinárodný menový fond (MMF).

Slovensko sa na prvej splátke Grécku ešte nepodieľa, o vyplatení slovenského podielu úverov sa rozhodne až po parlamentných voľbách 12. júna.

Počiatek: Hrozba vylúčenia z eurozóny je najefektívnejšou cestou k stabilite

BRUSEL. Členské štáty eurozóny musia mať ultimatívnu hrozbu na to, aby bola finančná konsolidácia záväzná a úspešná v širšom kontexte, myslí si minister financií SR Ján Počiatek. Šéf rezortu financií sa zúčastnil na zasadnutí predstaviteľov krajín eurozóny.

SkryťVypnúť reklamu

Počiatek po schôdzke zdôraznil, že Európska komisia (EK) bude musieť nájsť mechanizmus, ktorý donúti krajiny naprogramovať si hospodárenie tak, aby bolo v súlade s očakávaniami EÚ týkajúcich sa verejného dlhu, rozpočtového deficitu či inflácie. Pravidlá v Pakte stability a rastu sa niekoľko rokov ignorovali, EK tieto "hriechy" podľa Počiatka nijako netrestala, čo vyústilo do "gréckeho problému".

"Kľúčom pre úspešnosť hry je dodržiavanie pravidiel. Teda v tomto prípade bude dôležité regulovať vynucovanie dodržania v Pakte stability a rastu stanovených pravidiel. Slovensko je ochotné podporiť aj úroveň takých úvah, aby v prípade ich nedodržania bola krajina z eurozóny vylúčená. Dôležité je, akým spôsobom si komisia vynúti dodržanie pravidiel. Nasadenie 'papierového tigra' nemá zmysel - musí vzniknúť nástroj, ktorý bude mať EK v rukách, pokiaľ krajina nebude dodržiavať disciplínu. Inak to fungovať nebude," povedal Počiatek, podľa ktorého s takýmto rozsahom sankčných opatrení súhlasí viacero krajín, ich názvy však neprezradil.

SkryťVypnúť reklamu

Pertraktovanou aktuálnou témou v jednotlivých štátoch je plánované zavedenie tzv. európskeho semestra, počas ktorého by mala komisia počnúc rokom 2011 kontrolovať rozpočty jednotlivých štátov, avšak bez nároku na ich podrobnú revíziu či korekciu.

"V zásade sa nik zo štátov eurozóny nebráni tomu, aby boli základné rámce rozpočtov posudzované komisiou vopred. Na úrovni euroskupiny ešte musí prebehnúť širšia diskusia, detaily sme ešte nepreberali, a teda nie sú známe ani mantinely, v ktorých sa hodnotenie rozpočtov zo strany komisie má pohybovať," uviedol Počiatek na margo opatrenia k posilneniu tzv. economic governance.

TASR

Európska únia

Slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann z KDH.

Lexmann dúfa, že po zrušení sankcií EÚ nepristúpi k zmene politiky v zásadných otázkach.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 644
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 402
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 249
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 402
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 741
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 927
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 294
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 927
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 825
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 20 125
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 019
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 584
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 401
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 277
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 102
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Saudi plánujú zvýšiť ťažbu.


TASR 3
Nákladný vlak prevážajúci osobné automobily stojí na trati počas celonárodného výpadku.

Mnohé podniky museli prerušiť výrobu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sankcie sú namierené voči piatim obchodným spoločnostiam.


SITA 1
Jadrová elektráreň Dukovany.

Vláda schválila spôsob financovania dostavby projektu.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 927
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 825
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 20 125
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 019
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 584
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 401
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 277
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 102
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu