Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. BRUSEL. Gréci dostali vytúžené peniaze od európskych daňových poplatníkov. Tie majú zabrániť, aby sa o Aténach už aj oficiálne hovorilo ako o zbankrotovanom štáte. Brusel dnes dopoludnia poslal gréckej štátnej pokladnici 14,5 miliardy eur. Potvrdil to pre Bloomberg hovorca Európskej únie Amadeu Altafaj. Peniaze prišli doobeda.
Už pred týždňom dostali od Medzinárodného menového fondu 5,5 miliardy.
Brusel aj menový fond sa s pôžičkou Grékom museli poponáhľať. Už zajtra totiž musia splatiť dlh 8,6 miliardy eur. Keby nemali peniaze, bankrotu by sa zrejme nevyhli.
Pôžičky, ktoré Atény dostali, sú súčasťou záchranného úverového plánu 110 miliárd eur, ktorý Grékom začiatkom mája schválili lídri únie a menový fond. Ten sľúbil požičať 30 miliárd. Na zvyšných 80 miliárd sa poskladajú členovia eurozóny podľa národného podielu na základnom kapitále Európskej centrálnej banky.
Na Slovensko pripadá 820 miliónov eur. My sme však zatiaľ do Atén neposlali ani cent. O pôžičke má rozhodnúť parlament až po voľbách. Zatiaľ nie je jasné, ktoré štáty peniaze poslali. Podľa rýchlosti, s akou úver schválili Francúzi a Nemci, sa dá predpokladať, že práve tieto krajiny sa najviac podieľali na prvej úverovej tranži. Ich snaha čo najskôr poslať peniaze Aténam môže súvisieť aj s tým, že práve ich banky sú najväčšími veriteľmi gréckej vlády.
Približne 20 miliárd, ktoré v uplynulých dňoch Grécko dostalo, by mali pokryť májové a júnové splátky vládneho dlhu. Celkový dlh Grécka je okolo 300 miliárd eur.⋌(ľja)