BRATISLAVA. Miera nezamestnanosti na Slovensku v apríli opäť klesla a dosiahla 12,52 percenta. Informovalo o tom dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVAR). Nezamestnanosť sa mierne znížila aj v marci, dlhodobo však v uplynulých mesiacoch stúpala pre dopady svetovej hospodárskej krízy.
V porovnaní s marcom sa nezamestnanosť znížila o 0,36 percentuálneho bodu, medziročne v apríli však stúpla o 1,6 percentuálneho bodu. Počet ľudí v evidencii úradov práce, ktorí mohli ihneď nastúpiť do zamestnania, sa v apríli znížil na 336.377 z marcových 346.067 osôb. Oproti vlaňajšiemu štvrtému mesiacu sa rady nezamestnaných rozšírili o 57.500 ľudí.
Najvyššiu nezamestnanosť zaznamenali úrady práce v okrese Rimavská Sobota, kde bolo bez zamestnania 33,54 percenta ľudí, najnižšia bola v prvom bratislavskom okrese (2,83 percenta).
Vyššiu nezamestnanosť na Slovensku vykázali údaje Štatistického úradu, ktorý používa výberové zisťovanie. V záverečnom štvrťroku vlaňajška dosiahla úroveň 13,9 percenta.
Ako vláda plní sľub zvyšovať zamestnanosť
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak napriek hospodárskemu rastu je Slovensko krajinou s (...) druhou najvyššou nezamestnanosťou v Európskej únii?
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Ekonomická časť Programového vyhlásenia vlády SR je založená... tak, aby hospodárska politika štátu vytvárala základné podmienky pre rast zamestnanosti...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Podľa väčšiny z nich však môžu mať konkrétne kroky vlády skôr opačný efekt. Príkladom je novela Zákonníka práce, pokles výdavkov na vzdelanie a vedu/výskum v pomere k HDP, alebo deklarovaný útok na reformy, ktoré naštartovali rast zamestnanosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V rokoch rekordného ekonomického rastu 2006-08 síce nezamestnanosť klesala, stále sa však držala na druhej najhoršej a v roku 2007 dokonca na najhoršej priečke v EÚ 27. Koncom roku 2008 začala nezamestnanosť výrazne stúpať, čo bolo najmä dôsledkom krízy. Podľa Eurostatu ale nezamestnanosť na Slovensku v období od decembra 2008 do decembra 2009 rástla o 4,3% (z 9,3% na 13,6%), kým v EÚ len o 2% (zo 7,6% na 9,6%). Na Slovensku teda rástla nezamestnanosť v roku 2009 viac než dvojnásobne rýchlejšie než v EÚ.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.