Pôvodnú agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Táto vládna koalícia ešte neutrpela takú prehru ako dnes. Ústavný súd necelý mesiac pred voľbami rozhodol, že zákon o sociálnych službách z októbra 2008 je v rozpore s najvyšším právnym predpisom v tejto krajine.
Od januára 2009 si človek nemôže vybrať zariadenie sociálnych služieb, keď chce, aby mu naň obec alebo župa prispela. Parlament totiž uzákonil určitú postupnosť.
Napríklad pre človeka, ktorý potrebuje domov dôchodcov, to znamená, že najprv mu obec hľadá miesto vo svojom zariadení, potom v zariadení inej obce a až keď zlyhá táto možnosť, môže ísť do starobinca, ktorý patrí cirkvi alebo inej organizácii.
Koalícia vyhovela obciam a župám, ktoré z princípu nechcú prispievať na prevádzku iných zariadení ako svojich. Plénum pod vedením predsedníčky súdu Ivetty Macejkovej však dnes rozhodlo, že zvýhodnenie niektorých poskytovateľov pred inými nie je v súlade s ústavou. Majú totiž rovnaký predmet činnosti.
Opozícia uspela
Proti ústave
kto potrebuje domov dôchodcov či sociálnych služieb a nemá peniaze
na kompletný servis, mal doteraz len jednu možnosť;musí požiadať obec alebo župu, aby mu niekde našla miesto;
najprv mu ponúknu vlastné zariadenia, potom zariadenia iných obcí alebo žúp;
len ak to nevyjde, môže si vybrať cirkevný či súkromný starobinec.
Obmedzenie výberu obsahoval už pôvodný návrh zákona, ktorý predložila ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová zo Smeru. Parlament ho však ešte spresnil – na návrh jej blízkej poslankyne Jany Vaľovej (Smer).
„Je to pre mňa také malé víťazstvo,“ povedala poslankyňa Monika Gibalová z KDH, ktorá iniciovala podanie na Ústavný súd. Rovnako reagujú ľudia z neziskoviek, ktorým zákon znemožnil prijímať klientov.
Ministerka sa nevyjadruje. Jej hovorca Michal Stuška povedal, že nemá k dispozícii nález Ústavného súdu. To isté povedala Vaľová.
Ide len o jednu vetu v zákone, ale ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, dokázala skomplikovať život natoľko, že niektorí sa pomoci nedožili.
Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice, spomína, že prvý človek, ktorého im župa vlani poslala, zomrel skôr, ako sa dostal do domova. „Bola to šikana obyčajných ľudí.“
Kým zákon nezačal platiť, človek si mohol vybrať, kde chce byť. „Za niekoľko dní mohlo byť všetko vybavené a mohol nastúpiť,“ tvrdí Korpesio.
Čo bude nasledovať?
Najprv musí nález Ústavného súdu vyjsť v zbierke zákonov. Sporné ustanovenie v tom momente stratí účinnosť. Parlament má potom šesť mesiacov na jeho zladenie s ústavou. „Urobí to až budúca Národná rada,“ povedala Gibalová.
Obce a župy tak ešte stále môžu umiestňovať ľudí do svojich zariadení a nerešpektovať ich požiadavky.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.